Samsun'un damak çatlatan lezzetleri, kente gelenler için merak konusu oluyor. Samsun mutfağının öne çıkan lezzetlerini sizler için haberimizde derledik. İşte Bafra Pidesi, Samsun simidi, keşkek, Bafra nokulu, kaz tiridi, Çakallı menemeni...

ÇARŞAMBA, TERME, BAFRA PİDESİ:

Samsun denilince ilk akla gelen lezzetlerden biri Pide. Terme, Bafra ve Çarşamba pidesi…Pidelerin yapılış şekilleri değişiklik gösterse de aslında Samsun pidelerinin değişmeyen tek özelliği lezzetleri.

Terme pidesi; yumuşak ve geniş hamurunun yanı sıra pişmiş iç harcıyla vatandaşların beğenisini topluyor. Pidesinin yumuşak, kıyma harcının baharatsız olması ve yağ oranının az olması sayesinde Terme pidesini her yaştan kişi rahatlıkla yiyebiliyor. Bafra pidesi Terme pidesine göre ince, uzun ve çıtır olurken iç harcına baharat, dışına da bol miktarda tereyağı atılıyor. Çarşamba pidesi ise yumuşak ve kısa, iç harcı da genelde çiğden fırına atılıyor.

 KEŞKEK:

Anadolu'nun yörelere göre farklılık gösteren, genellikle düğün ve bayramlarda yapılan, temel olarak yarma buğday ve etten oluşan geleneksel bir yemektir. Keşkek; et, nohut ve buğdayın eşsiz buluşması olarak da adlandırılabilir. Özellikle düğün ve özel günlerde yapılan keşkek, Samsun’un bir çok ilçesinde her mevsim sofraları süslüyor.

KAYMAKLI LOKUM;

Samsun’un vazgeçilmez lezzetlerden biri  olan Kaymaklı Lokum Bafra’da üretiliyor. Manda kaymağı ile lokumun enfes buluşması ile ortaya çıkan tat, Bafra’da asırlardır damakları şenlendiriyor.

Bafra’nın Kaymaklı Lokumu ; Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 2020 yılında coğrafi işaret belgesi aldı.

HALUÇKA ÇORBASI:

Samsun'un yöresel lezzetlerinden olan, enfes tadıyla damaklarda tat bırakan Haluçka Çorbası;  hamur, nohut ve tavuk eti ile servise hazır edilen bir yemek. Genellikle başlangıç menülerinde yer alan Haluçka Çorbası, Samsunlular tarafından severek tüketilen yemekler arasında yer alıyor.

KAZ TİRİDİ:

Samsun’da yıllardan beri yaşatılan kültür mirası Kaz Tiridi Samsun’a özgü lezzetlerden. Özellikle kış aylarında tercih edilen lezzet; Kavak, Ladik, Asarcık, Havza ve Vezirköprü ilçelerinde yapılıyor.

 “Kaz tiridi” ne ilgi her geçen dönem artarken Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından da bu lezzet tescillenerek coğrafi işaret almıştır.

Tirit, özel olarak beslenip kışın yağlandıktan sonra kesilen kazların, odun ateşinde saatlerce kızartılmasıyla yapılıyor. Bulgur pilavı ve yufka eşliğinde sofraya geliyor.

YAKAKENT MANTISI;

Samsun mutfağının muhteşem lezzeti "Yakakent mantısı", damak tadına önem verenlerin tercih ettiği yemekler arasında yer alıyor. Yakakent mantısı, bükülme şekli ve ceviz ile servis edilmesiyle diğer mantılar arasında kendine ayrı bir yer ediniyor.

Türk Patent ve Marka Kurumundan 2020 yılında coğrafi işaret tescili alan Yakakent mantısı, kentin geleneksel lezzetleri arasında yer alıyor.

BALIK;

Karadeniz’in balık bereketinden en fazla payı alan illerden biri Samsun’da “balık”  şehrin en fazla tercih edilen lezzetleri arasında yer alıyor. Balık restoranlarıyla zengin Samsun’da balığın her türünü farklı pişirme teknikleriyle bulabilmek mümkün. Samsun’da bir çok yerde sıcak ve soğuk mezeler eşliğinde balık ziyafeti yaşayabilirsiniz.

BAFRA NOKULU;

Coğrafi işaretli ürünlerden biri olan nokul, kentte yüz yıllardır damakları tatlandırıyor.

Bafra’da tütün üreticilerinin azık ihtiyacıyla başlayan nokul Bafra’da hala aynı lezzetle sofraları şenlendirmeye devam ediyor. Bol ceviz ve kuru üzümün buluştuğu enfes lezzet, 2020 yılında coğrafi işaret alarak da Samsun’un tescilli ürünleri arasında yerini aldı.

KIVRATMA;

Geçmişi 1930’lara dayanan, içi bol fındıklı kıyır kıyır bir tatlı...

1 diliminde bol fındığa ve cevize doyduğunuz incecik hamuru ile harika bir lezzet olan kıvratma, Çarşamba sofrasının vazgeçilmezidir. Eşlik ettiği sofralarda ağızları tatlandırdığı gibi kültürümüzü de bu denli besleyen yöresel lezzetlerimizden Çarşamba Kıvratması , 2021 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenerek coğrafi işaret aldı.

Görüntüsü burma tatlısına benzese de onu sofralarda özel kılan yanı şerbetsiz servis edilmesidir.

ÇAKALLI MENEMENİ;

Menemen denilince akla gelen ilk adres Samsun’un Kavak ilçesine bağlı Çakallı Mevkii. Samsun-Ankara karayolunda geçiş güzergâhı olan Çakallı, ilki 1949 yılında açılan menemencilerin zamanla ilgi görmesiyle "lezzet durakları" arasındaki yerini aldı.

Tarihte kervanların konakladığı bölge olan Çakallı'da bugün itibariyle menemen yapılan 40’dan fazla tesis bulunuyor. Bölgedeki menemencilere günde yaklaşık 3 bin kişi gelerek bu lezzetin tadına bakıyor. Oldukça rağbet gören menemen, bölgenin de en önemli istihdam kaynaklarından biri. Ortalama 500 kişinin çalıştığı tesisler, 24 saat esasına göre hizmet veriyor. Bölgede en dikkat çeken işletmelerden biri de Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan “Çakallı Han.”  Bu tesis enfes lezzetleri sunmasının yanı sıra misafirlerine tarihin izlerini de yansıtıyor.

Samsun'da görme engelli çift çukura düştü: Hamile öğretmenin bebeği risk altında Samsun'da görme engelli çift çukura düştü: Hamile öğretmenin bebeği risk altında

SAMSUN SİMİDİ;

Enfes kokusu… Çıtır çıtır tadı… Samsun’un sembol yiyeceklerinden biri olan “Simit” görüntüsüyle iştah kabartıyor. Varlıklısından yoksuluna, patronundan işçisine 7’den 70’e herkesin vazgeçemediği ata yadigârı lezzet; Türk Patent Enstitüsü’nden tescil alarak Coğrafi Ürünler listesine adını yazdırmayı da başardı.

Adeta kentin markası haline gelen “Samsun Simidi” kimi için kahvaltıların vazgeçilmezi kimi için atıştırmalık. Hele yanında bir bardak çay da varsa lezzetine lezzet katıyor. Samsun’un tescilli ürünlerinden olan bu simit, mayalanmasından pişirilmesine kadar birçok açıdan diğerlerinden farklılık gösteriyor. Diğer bölgelerde yapılan simitler soğuk pekmez kazanına atılırken  Samsun Simidi ise sıcak pekmezle haşlanıyor. Pekmezin sıcak oluşu bu simidi diğerlerinden ayıran en önemli neden. Lezzet ve görüntü olarak diğer illerde ve ülkelerde yapılan simitlere benzemeyen Samsun Simidi, yurt dışından ve şehir dışından gelen turistler tarafından da oldukça beğeniliyor.

Eğer Samsun’daysanız en yakın simitçiye uğrayıp bir çay keyfi yapmanızı, yazımızı başka bir şehirden okuyorsanız Samsun’a yolunuz düştüğünde mutlaka bu enfes lezzeti tatmanızı öneririz.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: Haber merkezi