SAMSUN'DA GEZİLECEK YERLER

Karadeniz Bölgesi'nin eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım ve ekonomi açılarından en gelişmiş şehri olan Samsun, 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkışıyla başlayan sürecin başlangıç durağı olması nedeniyle özel bir konuma sahiptir. "Karadeniz'in Başkenti" ve "Atatürk'ün Şehri" olarak da anılmaktadır.  

Samsun coğrafyasının %45'ini dağlar, %37'sini platolar, %18'ini ise ovalar oluşturmaktadır. Bu yönüyle de turistlerin ilgisini çekmektedir. 

Samsun denizle dağların eşsiz renk uyumu ve pek çok aktivite olanağı ile eşsiz bir şehirdir. Ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin günümüze kadar ulaşan izleri ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı şehir olmasının yanı sıra günümüzde Samsun gezilecek yerleri ile de yerli ve yabancı turistler tarafından rağbet görmektedir. Peki Samsun'da gezilecek yerler nerelerdir?

AMİSOS TEPESİ - AMAZON KÖYÜ 

2.5 dönümlük bir alanda Amazonların heykelleri, kabartmaları, yaşamlarından eşyalar ve sergiler bulunmaktadır. Şehrin kültürel motiflerinden görülen Amazonlar ile ilgili bilgileri öğrenmek isteyen ziyaretçiler tarafından bu alan oldukça ilgi görmektedir.

Samsun’a yeşil alanların arasında yüksek bir tepeden bakan Amisos Tepesi, şehri kuşbakışı izlemek isteyenler için en ideal yerdir.Aynı zamanda geçmişte yaşayan medeniyetlerden günümüze ulaşan anıt mezarların yer aldığı tepede pek çok günlük etkinlik yapılabilmektedir. 

ARKEOLOJİ MÜZESİ

Samsun’da 1981 yılından bu yana faaliyet gösteren Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, şehirde ve çevresinde elde edilen Kalkolitik, Hitit, Helen, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait eserleri ziyaretçileriyle buluşturmaktadır. Müzede özellikle Amisos Tepesi’nde yapılan arkeolojik çalışmalarda elde edilen eserler ziyaretçilerin ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Bu eserler arasında altın taç, bilezik, küpe gibi takılar bulunmaktadır. Bunların yanı sıra bronz bir heykelin, çanak çömlek, mezar stelleri, kabartmalar ve som altından ölü hediyelerinin sergilendiği müze geçmişin izini yansıtan bu değerli eserlerle Samsun’da öne çıkmaktadır.

KENT MÜZESİ

Samsun'un İlkadım ilçesinde bulunan bu müze, şehrin yaşam tarzı hakkında bilgiler vermektedir.
Müze balmumu heykelleriyle şehrin yemek ve düğün kültürünü yansıtmaktadır.

BANDIRMA VAPURU MÜZESİ

Samsun sahilinde turistik alanlardan biri olan Bandırma Vapur Müzesi, aslına uygun olarak yaptırılmıştır. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nın başlatmak için geldiği vapur şehirde deniz kenarında müze olarak turistlerin karşısına çıkmaktadır. İçerisinde şehitler anıtı, balmumu heykelleri, Atatürk’e ait eşyalar ve fotoğrafların sergilendiği Bandırma Vapuru, adeta özgürlüğü simgeleyen bir müze olarak ziyaretçilerine unutulmaz anlat yaşatmaktadır.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanlığına yeniden Konuş seçildi 19 Mayıs Ziraat Odası Başkanlığına yeniden Konuş seçildi

ATAKUM SAHİLİ

Samsun, Karadeniz’in yeşili bol şehri olduğu kadar muhteşem sahiliyle de turistlere cazip gelen bir yerdir. Özellikle Atakum sahili pek çok plajıyla ilgi görmektedir. Kilometrelerce uzunluktaki bu sahil yaz mevsiminde rağbet edilen bir bölgedir. Mavi bayraklı plajlarının yanı sıra eğlence mekanları, restoranları ve bisiklet yolları ile Atakum gündüzü ve gecesi ile birçok aktivite imkanı sunmaktadır.


GEYİKKOŞAN SAHİLİ

Geyikkoşan Sahili, Samsun’un yanı sıra Karadeniz Bölgesi’nin en güzel sahillerinden biri olarak görülmektedir. Alaçam ilçesinde turistlerin yürüyüş ve piknik gibi günlük aktiviteleri yapabilecekleri Geyikkoşan Sahili’nde keyifli bir deniz deneyimi için ziyaret edebilecekleri büyük bir kumsala sahip plaj ve birçok kafe de mevcuttur. Eşsiz bir gün batımı manzarası için Geyikkoşan Sahili, Samsun’da en ideal alanlardan biridir.

AKALAN ŞELALELERİ

Samsun’un en önemli turistik yerlerinden biri olan Akalan Şelaleleri, şehir merkezine 100 kilometre uzaklığından bulunan doğal güzelliklerden biridir. Büyüklü küçüklü 18 tane şelaleden oluşan bu doğa harikaları 15 metre yükseklikten düşerken sunduğu büyüleyici görünümle ziyaretçilerin gözlerini doldurmaktadır. Samsun’da tabiatın içerisinde bol oksijenli ve serin bir havaya sahip olan Akalan Şelalelerinin çevresinde ziyaretçiler yürüyüş ve piknik gibi günlük aktiviteler de yapabilmektedir.

ŞAHİNKAYA KANYONU

Şahinkaya Kanyonu, Kızılırmağın binlerce yılda aşındırmasıyla oluşan bir doğal güzellik olarak Samsun Vezirköprü’de yer almaktadır. Uzunluğu 1500 metre, yüksekliği ise 324 metre olan kanyon Türkiye’nin ikinci büyük kanyonu olarak 2015 yılında tabiat parkı olarak seçilmiştir. Yıl boyunca yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi gören Şahinkaya Kanyonu trekking, kamp, kano ve tekne turu gibi pek çok etkinliğin yapılmasına imkan vermektedir.

KIZILIRMAK DELTASI

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne adını yazdırmaya başarmış bu yer, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Yıl içerisinde pek çok kuş türünün uğradığı bir yer olarak turistlerin ziyaret ettiği alanlardandır. Şehir merkezine oldukça yakın olan bölge turistlere de doğa yürüyüşleri, bisiklet turları ve piknik gibi birçok günlük etkinlik yapma imkanı sağlamaktadır. Bölgede ziyaretçiler için yürüyüş yolları, kuş gözlem kuleleri, kır lokantaları ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulunmaktadır.

KABACEVİZ ŞELALELERİ

Samsun’un Çarşamba ilçesinde yer alan Kabaceviz Şelaleleri, sesi ve görüntüsüyle huzurlu bir gün sunmaktadır. Pek çok canlı çeşidini barındıran şelaleler 15,35 ve 65 metre gibi yüksekliklerden akmaktadır. Çevresinde ise ziyaretçiler doğa gezileri, dağcılık, trekking, piknik, kamp ve fotoğrafçılık gibi aktiviteler yapabilmektedir. Yeşil alanların arasındaki Kabaceviz Şelaleleri şehirden uzaklaşıp serin bir atmosferde gün geçirmek isteyen yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Samsun’un görülmeye değer doğal güzelliklerinden biri olan şelaleler eşsiz bir manzarayı gözler önüne sermektedir.

LADİK GÖLÜ

Samsun’un Ladik ilçesinde yer alan Ladik Gölü, 7 kilometre uzunluğu ve 870 hektarlık alanıyla özellikle hafta sonlarında oldukça ilgi gören gezi yerlerindendir. Şehirden uzaklaşıp günün yorgunluğundan kurtulmak isteyenler için çevresindeki orman ve dağlarla eşsiz manzaralar sunan Ladik Gölü, sakinleşmek ve dinlenmek için en ideal alandır. İçerisindeki sazan, kızılkanat, turna balığı ve tatlı su levreği gibi balık çeşitleriyle de önemli bir turistik bölgedir.

TEKKEKÖY MAĞARALARI

Samsun'un bilinen en eski yerleşim yeridir. İlk insanlara ait araç ve gereçler, insan yüzlü kabartma ve vazolar bu mağaradadır. Büyüklü küçüklü oyu ve mağaraların bulunduğu alandaki bu oluşumlar milattan önce 15 bin ile 60 bin yıllarından kaldığı düşünülmektedir. Kazı çalışmalarından el baltaları, mızrak uçları, kesici aletler ve o dönemlerin gündelik hayatını yansıtan eserler çıkmıştır. 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.