Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, "Ülkemizde usulüne uygun hayvan sevkleri ve kurban kesimleri konusunda Bakanlığımızca yapılan çalışmalar kapsamında dikkat edilecek hususlar ve alınacak önlemler belirlenmiş olup, tüm vatandaşlarımızın bu konuda özen göstererek, belirtilen konularda hassasiyet göstermeleri gerekmektedir" dedi.

GEBE VEYA DAMIZLIK HAYVANLARIN KESİMİ YASAK

Sağlam, yaklaşan bayram dolayısıyla Çarşamba ilçesinceki kurban satış pazarını ziyaret etti ve yetkililerden bilgi aldı. Sağlam, kurbanlık hayvan satış yerlerinde bulaşıcı, salgın hastalık veya sebebi belli olmayan hayvan ölümleri görüldüğünde; hayvan sahipleri, muhtarlar, köy bekçileri, polis, jandarma gibi görevliler ve serbest veteriner hekimler, bu durumu mahallin mülki idare amiri veya ilçe müdürlüklerine bildirilmesi kararını hatırlattı. Sağlam, gebe veya damızlık niteliği taşıyan dişi hayvanların kurbanlık hayvan satış yerlerine girişlerine ve kurbanlık olarak kesimlerine izin verilmediğinin de altını çizdi.

SAĞLIK RAPORU VURGUSU

Kurbanlık alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyarılarda bulunan Sağlam, "Öncelikle kurbanlık hayvan seçilirken; bakanlığımız tarafından tanımlanmış, küpeli ve sağlıklı hayvanlar tercih edilmelidir. Kurbanlık hayvanlarda bulunması gereken belgeler ise şunlardır; büyükbaş hayvanların il içi sevklerinde kulak küpeleri ve pasaportlarının, iller arası sevklerde ise bunlara ilave olarak veteriner sağlık raporunun bulunması zorunludur. Küçükbaş hayvanların il içi sevklerinde kulak küpeleri ve nakil belgesinin, iller arası sevklerinde ise bunlara ilaveten veteriner sağlık raporunun bulunması zorunludur" dedi.

ERKEK HAYVANLAR TERCİH EDİLMELİ                

Hayvan varlığının devamı açısından öncelikle erkek hayvanların kurban olarak tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Sağlam açıklamalarına şöyle devam etti: "Kurban edilecek hayvan; çok zayıf, gebe ya da yeni doğum yapmış hayvanlar olmamalıdır.  Kurbanlık hayvanların kılları düzgün ve parlak, bakışları ve dış görünümü canlı olmalı; yüksek ateş, salya ve göz akıntısı olmamalı, pis kokulu ishali ve burun akıntısı bulunmamalı, öksürük ve nefes darlığı yaşamamalı, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olmamalı, şişlik ve ödemi olmamalı, cinsiyet organları ve memede kötü kokulu akıntısı bulunmamalıdır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan hareketlerinin yoğun olduğu bu dönemde hayvan hastalıklarının yayılma riski de artmakta, artan risk nedeniyle gerek insan gerek hayvan sağlığı tehlikeye girmekte olup tüm bu olumsuzlukların önlenmesi amacı ile belirtilen tedbirlerin alınması çok önemlidir. Kurbanlık olacak sığır ve mandalar iki yaşını, keçi ve koyun 1 yaşını bitirmiş olmalıdır. Ancak, koyunlarda 6 aylıktan sonrakilerin 1 yaşını dolduranlar kadar gelişmiş ve cüsseli olması yeterli kabul edilmiştir. Ayrıca diş kontrolü ile yaş tespiti yapılabilmektedir. Sığır veya mandanın alt çenesinin önünde gelişimini tamamlamış iki kalıcı kesici dişin bulunması o hayvanın 2 yaşını doldurduğunun göstergesidir. Koyunların dış görünüşüne bakılarak, 6 aydan büyük ve anası veya erişkin bir koyun kadar görünmesi kurban edilebilmesi için yeterli sayılmaktadır."

Samsun'da iş yerinde intihar eden Muhammed Yavuz'un ihbar mektubu Bakanlığı harekete geçirdi Samsun'da iş yerinde intihar eden Muhammed Yavuz'un ihbar mektubu Bakanlığı harekete geçirdi

FİKİR İŞÇİSİ: ELVAN İLHAN

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Muhabir: ELVAN İLHAN