Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, "Yaban hayatında özellikle tilkilerin, çiftlik hayvanları ile irtibatlarının yüksek olması sebebi ile aşılanması planlanmıştır. İlimizde yerleşim yerleri hariç alanlara, uçakla aşı yemleri atılacaktır. Yemlerin vatandaşlar tarafından bahçelerinde bulunması halinde, direk temastan kaçarak eldiven veya plastik bir torba ile almaları ve imha edilmesi için bir veteriner hekime veya sağlık Kuruluşuna götürmeleri gerekmektedir" dedi.

"HAVADAN AŞILAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR"

Kuduz hastalığına karşı 'Yaban Hayvanlarına Havadan Aşılama Çalışması' kapsamında 7. aşılama programının başlayacağını kaydeden Sağlam, "Proje kapsamında yaban hayatı kaynaklı kuduz hastalığının yoğun olarak görüldüğü 225 bin kilometre kare  alanda 3 yıl süreyle senede iki defa olmak üzere havadan aşılama çalışması yürütülmektedir. Aşılama programının 3. faz 1. kampanya aşılama çalışmaları tamamlanmıştır. 2022 yılı 3. Faz 2. aşılama kampanyası kapsamında aşı atım işine, 15 Şubat 2022 tarihinden itibaren başlanılmış ve 29 Nisan 2022 tarihinde tamamlanmıştır" diye konuştu.

"ÖNEM ARZ EDİYOR"

"İlimiz merkez ve ilçelerinde, proje kapsamında yapılacak çalışmalar ve kuduz hastalığı hakkında vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi proje başarısı ve kamu sağlığı açısından önem arz etmektedir" diyen Sağlam sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"7. kampanya aşılama çalışmalarına 14 Ekim 2022 tarihinden itibaren başlanması planlanmaktadır. Vatandaşların, havadan atılan baitlerı (aşılı yem) bulması takdirde kesinlikle dokunmamaları, kapsülün içindeki aşı göze veya ciltteki açık bir yaraya temas ederse, temas noktalarının su ve sabun ile yıkanması ve derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerekmektedir. Bu yemler sadece tilkilerde bağışıklık oluşturacak şekilde hazırlanmıştır. Aşı yemlerinin atılmasını takiben bir hafta süresince köpeklerin başıboş bırakılmaması ve aşılı yemlerin köpekler tarafından yenmesi engellenmelidir."

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.