Samsun'da fındık başta olmak üzere tarım ürünlerine zarar veren "kahverengi kokarca" ile mücadeleye hız verildi. Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, ilçelerde üreticilerle bir araya gelerek kahverengi kokarca ile mücadele yöntemlerini anlatıyor.

İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN TEHLİKE OLUŞTURMUYOR

İnsan sağlığı açısından bir tehlike oluşturmayan kahverengi kokarca, yaz mevsimi sonunda kışlamak için özellikle ev, depo gibi korunaklı alanları tercih ettiği için fiziki rahatsızlık oluşturduğu belirtildi. Üreticilere, önemli zararlara neden olan kahverengi kokarcanın özellikle fındık, elma, armut, şeftali, Trabzon hurması, yenidünya, mısır, biber, fasulye, domates gibi birçok bitkiden beslendiğini, bu zararlı ile en etkin mücadele şeklinin ise imha ve ilaçlama olduğunu aktarıldı. 

AK Parti Atakum Belediye Başkan Aday Adayı Gamze Özatılgan Kanal S'de konuştu: "Atakum lider kent olacak" AK Parti Atakum Belediye Başkan Aday Adayı Gamze Özatılgan Kanal S'de konuştu: "Atakum lider kent olacak"

SAMURAY ARILARI SALINIYOR

Öte yandan, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, başta fındık olmak üzere tarımsal ürünlere zarar veren kahverengi kokarca (Halyomorpha halys) zararlısı ile biyolojik mücadele için laboratuvarda üretilen Çin menşeli samuray arılarını doğaya salmaya başladı.

NEJLA KAYA 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.