SAMSUN'DA GEZİLECEK GÜZEL YERLER

Şehir dışından gelen turistlere ayrı güzellikler yaşatacak olan Samsun, denizle dağların eşsiz renk uyumu ve pek çok aktivite olanağı ile görülmesi gereken bir şehirdir.

YERLİ VE YABANCI TURİSTLER TARAFINDAN İLGİ GÖRMEKTE

Samsun, tarihi açısından, ev sahipliği yaptığı  medeniyetlerin günümüze kadar ulaşan izleri Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı şehir olmasının yanı sıra günümüzde Samsun gezilecek yerleri ile de yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görmektedir.

Amisos Tepesi

Samsun’a ismi gibi tepeden, yeşillikler arasından  yüksek bir tepeden bakılmasını sağlayan Amisos Tepesi, şehri kuşbakışı izlemek isteyenler için en ideal yerdir. Şehir merkezine 4 kilometre uzaklıkta yer alan tepe, özellikle yeşil ortamı ve deniz manzarasıyla ilgi görmektedir. Aynı zamanda geçmişte yaşayan medeniyetlerden günümüze ulaşan anıt mezarların yer aldığı tepede pek çok günlük etkinlik yapılabilmektedir. Amisos Tepesi’ne teleferik yolculuğuyla çıkabilmektedir.Ziyaretçiler, Amisos Tepesindeki manzara seyrinden sonra alanda bulunan restoranında yemek yiyebilirler.  

SAMSUN ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ

Samsun’da 1981 yılından bu yana faaliyet gösteren Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, şehirde ve çevresinde elde edilen Kalkolitik, Hitit, Helen, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait eserleri ziyaretçileriyle buluşturmaktadır. Müzede özellikle Amisos Tepesi’nde yapılan arkeolojik çalışmalarda elde edilen eserler ziyaretçilere segilenmektedir. Bu eserler arasında altın taç, bilezik, küpe gibi takılar bulunmaktadır. 

SAMSUN KENT MÜZESİ

Cumhuriyet’in kuruluşunda önemli bir rolü olan Samsun’un tarihi geçmişini, coğrafi özelliklerini ve kültür tarihini öğrenmek isteyen ziyaretçiler şehirde Kent Müzesi’ni ziyaret etmelidir. 2013 yılından bu yana faaliyet gösteren Kent Müzesi, kapılarını Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Samsun’u merak eden turistlere yıl boyunca açık tutmaktadır. Yedi bölümden oluşan Samsun Kent Müzesi, şehrin geçmişi, savaş, mübadele ve göç zamanları hakkında turistlere detaylı bilgiler vermektedir. Müze balmumu heykelleriyle şehrin yemek ve düğün kültürünü yansıtmaktadır.

BANDIRMA VAPURU MÜZESİ

Samsun sahilinde turistik alanlardan biri olan Bandırma Vapur Müzesi, aslına uygun olarak yaptırılmıştır. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nın başlatmak için geldiği vapur şehirde deniz kenarında müze olarak turistlerin karşısına çıkmaktadır. İçerisinde şehitler anıtı, balmumu heykelleri, Atatürk’e ait eşyalar ve fotoğrafların sergilendiği Bandırma Vapuru, adeta özgürlüğü simgeleyen bir müze olarak ziyaretçilerine unutulmaz anlat yaşatmaktadır.

SAMSUN BÜYÜK CAMİ

Samsun’un en büyük dini yapılarından olan Büyük Cami, 1300 yıllardan günümüze gelen tarihi bir mimaridir. Hıdır Bey tarafından ahşap bir şekilde inşa edilen cami, 1869 yılında yaşanan yangında tamamen yanmış fakat yeniden yaptırılarak halka kazandırılmıştır. İbadethaneleri gezmeyi seven turistler için mimarisiyle oldukça ilgi gören Samsun Büyük Cami, Selçuklu dönemi eseri olarak ilgi görmektedir. Büyük kubbesi ve iç mekanıyla ziyaretçileri adeta büyülemektedir.

ATAKUM SAHİLİ

Samsun, Karadeniz’in kesintisiz en uzun sahiline ev sahipliği etmektedir. Yeşili bol şehri olduğu kadar muhteşem sahiliyle de turistlere cazip gelen bir yerdir. Özellikle Atakum sahili pek çok plajıyla ilgi görmektedir. Kilometrelerce uzunluktaki bu sahil yaz mevsiminde rağbet edilen bir bölgedir. Mavi bayraklı plajlarının yanı sıra eğlence mekanları, restoranları ve bisiklet yolları ile Atakum gündüzü ve gecesi ile birçok aktivite imkanı sunmaktadır.Sahilde uzun yürüyüşlerin sonunda gün batımını izlemek paha biçilemez bir deneyimdir. Bölgede ayrıca alışveriş merkezleri, dinlenme alanları, sinema, park ve iskeleler de bulunmaktadır. 

AKALAN ŞELALELERİ

Samsun’un en önemli turistik yerlerinden biri olan Akalan Şelaleleri, şehir merkezine 100 kilometre uzaklığından bulunan doğal güzelliklerden biridir. Büyüklü küçüklü 18 tane şelaleden oluşan şelalerden suyun 15 metre yükseklikten düşerken sunduğu büyüleyici görünümle ziyaretçilerin gözlerini doldurmaktadır. Samsun’da tabiatın içerisinde bol oksijenli ve serin bir havaya sahip olan Akalan Şelalelerinin çevresinde ziyaretçiler yürüyüş ve piknik gibi günlük aktiviteler de yapabilmektedir.

ŞAHİNKAYA KANYONU

Samsun'un vezirköprü ilçesinde bulunan Şahinkaya Kanyonu, Kızılırmağın binlerce yılda aşındırmasıyla oluşan bir doğal güzellik olarak ziyaretcilerini ağarlamaktadır. Uzunluğu 1500 metre, yüksekliği ise 324 metre olan kanyon Türkiye’nin ikinci büyük kanyonu olarak 2015 yılında tabiat parkı olarak seçilmiştir. Yılın her mevsiminde yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi gören Şahinkaya Kanyonu trekking, kamp, kano ve tekne turu gibi pek çok etkinliğin yapılmasına imkan vermektedir.

KIZILIRMAK KUŞ CENNETİ

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, yıl içerisinde pek çok kuş türünün uğradığı bir yer olarak turistlerin ziyaret ettiği alanlardandır. Şehir merkezine oldukça yakın olan bölge turistlere de doğa yürüyüşleri, bisiklet turları ve piknik gibi birçok günlük etkinlik yapma imkanı sağlamaktadır. Bölgede ziyaretçiler için yürüyüş yolları, kuş gözlem kuleleri, kır lokantaları ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulunmaktadır.

KABACEVİZ ŞELALELERİ

Samsun’un Çarşamba ilçesinde yer alan Kabaceviz Şelaleleri, sesi ve görüntüsüyle huzurlu bir gün sunmaktadır. Pek çok canlı çeşidini barındıran şelaleler 15,35 ve 65 metre gibi yüksekliklerden akmaktadır. Çevresinde ise ziyaretçiler doğa gezileri, dağcılık, trekking, piknik, kamp ve fotoğrafçılık gibi aktiviteler yapabilmektedir. Samsun’un görülmeye değer doğal güzelliklerinden biri olan şelaleler eşsiz bir manzarayı gözler önüne sermektedir.

AMAZON KÖYÜ

Amazon Köyü, Samsun’da Batıpark’ta 50 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan Amazon Adası’nın içerisinde yer almaktadır. Efsaneye göre Samsun’da geçmiş zamanlarda Amazon kadınlarının yaşadığına inanıldığından, burada onların günlük hayatlarını yansıtan eserler sergilenmektedir. 2.5 dönümlük bir alanda Amazonların heykelleri, kabartmaları, yaşamlarından eşyalar ve sergiler bulunmaktadır. Şehrin kültürel motiflerinden görülen Amazonlar ile ilgili bilgileri öğrenmek isteyen ziyaretçiler tarafından bu alan oldukça ilgi görmektedir.

LADİK GÖLÜ

Samsun’un Ladik ilçesinde yer alan Ladik Gölü, 7 kilometre uzunluğu ve 870 hektarlık alanıyla özellikle hafta sonlarında oldukça ilgi gören gezi yerlerindendir. Şehirden uzaklaşıp günün yorgunluğundan kurtulmak isteyenler için çevresindeki orman ve dağlarla eşsiz manzaralar sunan Ladik Gölü, sakinleşmek ve dinlenmek için en ideal alandır. İçerisinde birçok balık çeşidi bulunmaktadır. Sazan, kızılkanat, turna balığı ve tatlı su levreği gibi balık çeşitleriyle de önemli bir turistik bölgedir.

TEKKEKÖY MAĞARALARI

Tekkeköy Mağaraları, arkeolojik sit alanı ve Türkiye’de bulunan en eski üçüncü yerleşim yeri olarak dikkat çekmektedir. Büyüklü küçüklü oyu ve mağaraların bulunduğu alandaki bu oluşumlar milattan önce 15 bin ile 60 bin yıllarından kaldığı düşünülmektedir. Kazı çalışmalarından el baltaları, mızrak uçları, kesici aletler ve o dönemlerin gündelik hayatını yansıtan eserler çıkmıştır. Samsun’da vadi boyunca yükselen Tekkeköy Mağaralar, geçmişin izlerini yansıtmasıyla ve etrafındaki doğal güzellikler oldukça ilgi görmektedir.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.