Samsun'da tek şemsiye tamircisi 94 yaşında Samsun'da tek şemsiye tamircisi 94 yaşında

CHP Samsun İl Kadın Kolları Başkanı Nazan Yurttutan Güneysu, hükümetin deprem bölgesi hariç tüm illerdeki okul öncesi ve yatılı okullarda ücretsiz öğün uygulamasını kaldırmasına tepki göstererek, "Ücretsiz öğün acil ihtiyaçtır ve bu konu derhal çözülmelidir" dedi.

'GENELGE İLE KALDIRILDI'

CHP İl Kadın Kolları Başkanlığı okullarda ücretsiz öğün verilmemesine ilişkin Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Başkan Güneysu yaptığı konuşmada, “Ülkemizin en acil çözülmesi gereken sorunlarından biri, çocuk yoksulluğudur. Ekonomik kriz nedeniyle gıda fiyatlarındaki artış  özellikle dar gelirli aileleri vurdu. Bu da çocukların sağlıklı, dengeli beslenmesini engelledi, çocuklarda yetersiz beslenme yaygınlaştı. Seçim öncesinde, okullarda ‘1 öğün ücretsiz  yemek’ verdiği öğrenci sayısını 5 milyona çıkaracağını vadeden tek adam iktidarı, okul öncesi ve yatılı okullarda verdiği ücretsiz öğünü kesti. Deprem bölgesi hariç tutularak ücretsiz öğün kaldırıldı. Hem de bir genelge ile…  Yetersiz olan bu uygulama hangi gerekçe ile kaldırıldı? Küçücük çocukların boğazından tasarruf yapana kadar şaşalı hayatlarınızdan tasarruf yapın" diye konuştu.

ÇOCUKLAR UNUTULDU

Seçim öncesi 5 milyon öğrenciye yemek verileceği vaadinin tutulmadığını ileri süren Güneysu sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Seçim bitti, çocuklar unutuldu. Çocuklar okulda açlıktan bayılırken ücretsiz öğün konusunun rafa kaldırılmasına asla izin vermeyeceğiz. Elektrik düğmesine basıldığında dört, musluk açıldığında beş çeşit vergi alan iktidar, çocuklara bir öğün ücretsiz yemeği vermelidir. Bu bir lüks değil, zorunluluktur. Ülkemizi ekonomik krize sürükleyen, derin yoksulluğu yaygınlaştıran iktidar, sosyal devlet olmanın gereğini yerine 
getirmelidir. Her fırsatta partimiz üzerinden kara propaganda yapanlar, CHP'li belediyelerin uygulamalarını örnek almalıdır. Biz kısıtlı imkânlarla, öğrencilere destek vermek için çaba sarf ederken, iktidarın sadece okul öncesinde verdiği ücretsiz öğünü kesmesi tam bir rezalettir. Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyene, çocuklarımız okulda karnını doyurana dek verdiğimiz mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Geleceğimiz olan çocukların hayatının göz göre göre karartılmasına izin vermeyeceğiz. Bugün ülke genelinde tek ses olduk, iktidara sesleniyoruz: Ücretsiz öğün acil ihtiyaçtır ve bu konu derhal çözülmelidir."

Basın açıklamasına ayrıca CHP Samsun Milletvekili Dr. Murat Çan, CHP Samsun İl Genç Gençlik Kolları Başkanı Öykü Özkan, TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Veli Kebapcı, CHP Samsun İl Başkan Adayı Aylin Tat ve partililer katıldı.

ELVAN İLHAN 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN