Samsun Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Oktay Ergör, "Trafik güvenliği akıllı şehir uygulamaları"nın ardından neredeyse tüm ilçelerde sorunlar yaşandığını belirterek, "Samsun belki de son yılların en fazla kaza oranıyla anılacak şehirlerinden biri olacak diye düşünüyorum. Trafik işin içinden çıkılmaz bir hal almakta. Bunun için akıllı şehir uygulamalarını tekrar gözden geçirmek gerekir" dedi.

İŞİN İÇİNDEN ÇIKILMIYOR

Trafikte kaos oluştuğunu ve "Trafik güvenliği akıllı şehir uygulamaları"nın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini kaydeden Ergör, "Yazın başlamasıyla birlikte hem şehir dışından hem de yurt dışından gelen vatandaşlarımız geliyor. Haliyle trafikte büyük bir kaos oluşuyor. Geçen yıl akıllı trafik adı altında akıllı kavşaklar yapıldı. Akıllı kavşaklarda ışıkların sinyalizasyona göre trafik akışı sağlaması gerekirken, 3 dakikanın üzerinde kilitleniyor ışık. Kilitlendiği zaman da araçların fazlalaşmasına neden olan etkenlerde üzerine geldiği zaman biriken trafik işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bunun için bu akıllı şehir uygulamalarını tekrar gözden geçirmek gerekir” diye konuştu.

İÇ AÇICI DEĞİL

Samsun’un son yılların en fazla kaza oranıyla anılacağını öne süren Ergör, “Trafik bir eğitim işidir, bunu başaran çağdaş kişidir. Trafik konusunda her yerde bilinçlendirilmemiz gerekiyor. İnsanların dikkatini çekecek afişler, televizyon programlarında insanları eğitecek argümanlar geliştirilmeli. Fotoğraflar olabilir, kazalar gösterilebilir. Çok sık kaza oluyor. Samsun belki de son yılların en fazla kaza oranıyla anılacak şehirlerinden biri olacak diye düşünüyorum. Bu iç açıcı bir durum değil. Bu durum Samsun'un hemen hemen bütün ilçelerinde de aynı.  İlgili kişilerin, trafik yetkililerinin, belediyemizin acil önemler almasını bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

ELVAN İLHAN

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Samsun'da kazada yaralanan sürücü hayatını kaybetti Samsun'da kazada yaralanan sürücü hayatını kaybetti