SAMSUN'DA AHİLİK HAFTASI TÖRENİ

Ahilik Kültür Haftası etkinlikleri Samsun Yabancılar Pazarı’nda yapıldı. Etkinlikler kapsamında yılın ahisi Mevlüt Güvendi, yılın kalfası Emre Bayraktar ve yılın çırağı Naz Küçük kaftanlarını giydi. 

"YILLARDIR BU İŞİN İÇİNDEYİM" 

Etkinlikte konuşan 60 yıldır ayakkabıcı Mevlüt Güvendi, “İlkokul bittikten sonra bir ayakkabıcının yanına girmiştim. O zamanlar hoşuma gitmişti. O şekilde devam ettim. Yıllardır bu işin içindeyim. Artık çırak yok, çıraklık işi öldü. Liseyi bitirmiş bir çocuğa bir şey veremezsin. Onun için kendi başımıza, kendimizi oyalıyoruz” dedi.

Törende konuşan Vali Orhan Tavlı, Ahilik geleneğinin tüm dünyada örnek alındığını belirtti. Bu geleneğin gelecek nesillere aktarılması için benzer programlarla Ahilik Haftası etkinliklerinin kutlandığını ifade eden Tavlı, "Tüm insanlığa örnek olacak ticari, ahlaki ve sosyal öğretileri içinde barındıran ahilik geleneğimiz esnaf ve sanatkarları örgütleyerek ticaret ahlakı, müşteri memnuniyeti, kalite kontrol, standartlaşma, tüketici hakları, arabuluculuk gibi bugünün kavramları asırlar öncesinde bu topraklarda hayata geçirmiştir." dedi.

"TÜM DÜNYADA ÖRNEK "

Tavlı, çıraklıktan ustalığa yükselişte mesleki ehliyet ve liyakatin ahiliğin temellerinden olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:"Ahiliği günümüzde mesleki kariyer planlamasının benzeri olarak da görebiliriz. Ahilik geleneğinin tam manasıyla uygulandığı dönemlerde ticaret erbabı hakka ve hukuka çok büyük hassasiyet göstermiştir. Bu yöntemle ticarette büyük bir rekabet gücü elde etmiştir. Günümüzde de esnaf ve sanatkarlarımız daima milletinin ve devletinin yanında olmuş bunu da asrın felaketi diye ifade ettiğimiz depremde bütün dünyaya örnek çalışmasıyla göstermiştir."

Samsun Ticaret İl Müdürü Kürşat Turpçu ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hacı Eyüp Güler'in birer konuşma yaptığı tören sonrası İlkadım Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösteri sundu.

Programda, Ahilik kültüründe, kalfalıktan ustalığa geçişi anlatan temsili şet kuşanma töreni ilgiyle izlendi, yılın kalfa, çırak, esnaf ve iş insanlarına protokol üyelerince ödülleri verildi.

Tören ahilik pilavı ve tatlı ikramının ardından sona erdi.

Mahmut Erdoğan ile Kanal S Ana Haber 30 Kasım Perşembe Mahmut Erdoğan ile Kanal S Ana Haber 30 Kasım Perşembe

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.