Samsunlu Necati Er'in duygulandıran hikayesi: Süt satarak oğlunu milli sporcu yaptı Samsunlu Necati Er'in duygulandıran hikayesi: Süt satarak oğlunu milli sporcu yaptı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili kurumu olan ve Avrupa Birliği eş finansmanıyla IPARD (Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı) Programını yürüten Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 21 Mart 2024 tarihinde yeni uygulamaya aldığı IPARD III Programının ilk proje çağrısını ilan etmişti.

SAMSUN VE SİNOP'A 627 MİLYON LİRALIK YATIRIM

TKDK Samsun Sinop Koordinatörlüğünden yapılan açıklamada, IPARD III programı kapsamında ilk başvurunun 'tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve paketlenmesi' sektörü kapsamında olduğu ve başvuruların tamamlandığı bilgisi verildi. Bu yıl ilk defa Türkiye genelinden çağrıya çıkıldığının belirtildiği açıklamada Samsun İl Koordinatörlüğünün sorumluluk alanına Sinop İlinin de dâhil edildiği ve bu iki ilden proje kabullerinin yapıldığı ifade edildi. TKDK Samsun Sinop Koordinatörlüğü tarafından yapılan açıklamada, “İlk proje çağrısı kapsamında 17 adedi Samsun’dan olmak üzere, toplam 21 adet proje başvurusu yapıldı. Bu projelerin toplam yatırım tutarı 627 milyon TL, talep edilen hibe destek tutarı ise 224 milyon TL olarak gerçekleşti. Başvuruların sektörlere dağılımı ise şöyle: 5 adet su ürünleri işleme ve depolama tesisi, 6 adet meyve-sebze işleme paketleme tesisi, 7 adet fındık işleme depolama tesisi, 1 adet mantar işleme depolama tesisi, 1 adet süt işleme tesisi, 1 adet süt toplama tesisi" denildi.

SAMSUN'DA 1518 ADET PROJE DESTEKLENDİ

Açıklamada şu bilgiler verildi:
"Bu yıl önceki yıllardan farklı olarak başkanlığımız tarafından yıllık çağrı takvimi önceden ilan edilerek yatırımcıların, çiftçi ve üretici örgütlerinin projeleriyle ilgili daha geniş bir planlama yapmasına imkân verilmiştir. Yine bu programla beraber bakanlığımız tarafından ilk defa Ziraat Odalarına da IPARD Programına başvuru yapma imkânı sağlanmıştır. Bu kapsamda Haziran ayı içerisinde çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme sektörlerinden, Temmuz ayında hayvancılık sektöründen, Ağustos ayında ise açık alanda bitkisel üretim projelerine yönelik çağrılar ilan edilecektir. Bu sektörlerden yatırım fikri olan kişilerin, ziraat odalarının, kooperatif ve birliklerin daha detaylı bilgi almak üzere yardım masamıza başvurmalarını veya telefonla (444 8535) ulaşmalarını bekliyoruz. İlk iki program dönemleri boyunca Samsun’da 1518 adet proje desteklenmiş olup bu projeler sayesinde yalnızca Samsun’da yaklaşık 3,3 milyar liralık yatırım hayata geçmiş, bunun 1,3 milyar lirası yatırımcılara hibe olarak ödenmiştir. IPARD III döneminde de benzer desteklerle kendi sorumluluk alanımızda kırsalı kalkındırmaya, yatırım, üretim ve istihdam anlayışıyla projeleri desteklemeye devam edeceğiz.”

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: İHA