Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı boğulma vakalarına karşı yapılan uyarıların dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, boğulma vakalarının önüne geçilebilmesi için yapılan uyarıların mutlaka dikkate alınması gerektiğini belirterek, vatandaşlara duyarlılık çağrısında bulundu. 

TATBİKAT NEFES KESTİ 

Samsun'da boğulma vakalarının önüne geçebilmek için İl Emniyet Müdürlüğü'nün 'Tedbiri Bırakma, Akıntıya Kapılma” Projesi ve '25 Temmuz Dünya Boğulmayı Önleme Günü'nde  tatbikat ve bilgilendirme çalışması yapıldı. "Sevdiklerinizi  gözü yaşlı bırakmayın", "Serinlerken canımız yanmasın”, 'suyun sessizliğine aldanma, tedbiri elden bırakma", "Hayat kısa, suya kapılma" ve "Su değil tedbirsizlik can yakar” sloganları kapsamında düzenlenen tatbikat nefes kesti. Dron, insansız cankurtarma aracı ve acil müdahale botuyla (jetski) gerçekleştirilen tatbikatta ekipler boğulma tehlikesi geçiren vatandaşlara saniyeler içinde müdahale etti. 

VALİ DAĞLI'DAN DUYARLILIK ÇAĞRISI

Vali Dağlı, boğulma vakalarının önüne geçebilmek için vatandaşlara duyarlılık çağrısında bulunarak, "İlimiz açısından ne derece önemli olduğunu biliyoruz. Hemen hemen her gün boğulmalara karşı nasıl davranacağız, nasıl tedbir alacağız? ve rip akıntısının olduğu günlerde mutlaka bir uyarı mesajı yayınlıyor bunları paylaşıyoruz. Samsun'da vatandaşımız denizimizle iç içe. Ancak hiçbir zaman denizin kurbanı olmamalıyız. Bilinçli olmak durumundayız. Yüzmeyi iyi biliyor olmak denizde her zaman garantili olduğumuz anlamına gelmiyor. 4 paydaş belediyemizle birlikte vatandaşa duyurmak ve daha fazla farkındalık oluşturmak adına duyurularımızı yaptık. İnşallah bu proje dahilinde hiçbir can kaybımız olmaz. Bu konuda tüm vatandaşlarımızı duyarlılığa davet ediyoruz" dedi. 

"HAYATIN KIYISINDAN GEÇMEYİN"

Samsun İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal da trafik kazalarından sonra ölümlerin suda boğulmalarla gerçekleştiğine dikkat çekerek şunları söyledi:
"Üzülerek bahsetmek gerekir ki ülkemizde her yıl ortalama 900 vatandaşımız suda boğulma nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Kaybettiğimiz vatandaşlarımızın sayısı o kadar çok ki boğulmaya bağlı ölümler trafik kazalarından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Dünya kamuoyunun yeterince gündeme gelmeyen dolayısıyla yeterince bilincin oluşmadığı suda boğulmayı önlemek için BM, '25 Temmuz Dünya Boğulmayı Önleme Günü' olarak kabul etti. Hayatınız bizim için kıymetli ve lütfen hayatınızın kıyısından geçmeyiniz" ifadelerini kullandı. Programa, Samsun Garnizon Komutanı Topçu Albay İbrahim Camcı'nın yanı sıra İl Jandarma Komutanı Albay Ömer Ersever, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Nihat Soğuk, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci,  İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, İl Müftüsü Seyfullah Çakır ve vatandaşlar katıldı. 

Samsun'da otomobil tıra çarptı! Samsun'da otomobil tıra çarptı!

Dilber BAHADIR, Umut Can EREN

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.