Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘Bağımlılıkla Mücadelede Kamu Politikaları’ başlıklı sempozyum düzenlendi. Düzenlenen sempozyumda Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal bağımlılıkla mücadelede, güç birliği yapılması gerektiğinin ortak mesajını verdi.

"BİRLİKTE TOPYEKUN BİR MÜCADELE GEREKİYOR"

‘Bağımlılıkla Mücadelede Kamu Politikaları’ konulu sempozyumda birliktelik mesajları veren Samsun Valisi Zülkif Dağlı, “Bir araya gelmek suretiyle bu konuda bir başarı sağlayabiliriz. Aksi takdirde bu konu gerçekten çok ucu açık ve nereye gittiği pek belli olmayan, sıkıntılı bir konu olduğunu biliyoruz. Gençliğimiz ve geleceğimiz açısından bu manada bu konunun temel argümanı, kilit noktası bir araya gelmek ve güç birliği yapmaktır. Burada valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, başsavcılığımız ve ilgili tüm kurumları cezaevi müdüründen denetimli serbestliğe, hakimlerimize, hepsini aslına bağlayan bir konudur. Diğer taraftan emniyet ve asayiş de önemli bir konudur. Müftülüğümüz, İl Sağlık Müdürlüğümüz tüm anlamıyla zaten bu işin içerisinde olması gerekiyor. Çevre Müdürlüğümüz, muhtarlarımız, ilçe belediyelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte topyekun bir mücadele gerekiyor. Topyekun bir mücadele olmadan bu konuda başarılı olmanın mümkün olmadığını anlamış olmamız lazım. Burada üniversitemiz güzel bir çalışma yaptı. 30 Ağustos 2021 tarihi itibariyle Resmi Gazete'de yayınlanmak suretiyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Merkezi kuruldu. Hatta güzel bir gelişmede bu yıl itibarıyla ‘bağımlılıkla mücadele’ adlı bir ders de öğrencilerimize bir dönemlik ders olarak verilmektedir. Bu da gayet güzeldir. Aslında bu bir sağlık sorunu. Yani halk sağlığı sorunudur. Bu beyin hastalığıdır. Emniyet ve asayişin mutlaka konusu. Ama biz şimdiye kadar yıllarca bunu bir emniyet ve asayişin konusu olarak, sadece onların konusu olarak zannettik. Yani emniyet mensupları, jandarma kuvvetlerimiz bunları toplasın, iş bitsin. Böyle bir olay olmadığını gördük. Çünkü bu bir halk sağlığı sorunudur. Onun için zaten Sağlık Bakanlığımız uhdesinde bununla ilgili tüm çalışmalar şimdiye kadar yapıldı ve yürütülmekte. Bağımlılık süreci oluştuktan sonra müdahale edilmeye başlanması. Aslında en önemli handikap budur. En önemli yanlışlık budur. Yani biz önleme boyutlu çalışmalara daha çok önem verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Tabii ki yine çocuklarımızı, gençlerimizi bulaştıktan sonra da rehabilite etmeye yönelik tesislerimizi oluşturacağız. Kaldı ki Sağlık Bakanlığımız şu anda yeni bir çalışmasıyla Samsun ilimizde de büyük bir merkezin kurulumuyla ilgili çalışmalarını başlatmış bulunmakta” dedi.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta'dan fiyat tepkisi: 'Bu işin sorumlusu kim?' İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta'dan fiyat tepkisi: 'Bu işin sorumlusu kim?'

"HEPİMİZİN SOSYAL SORUMLU OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ"

Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ise “Kurumlarımızın bu düzeydeki ilgisi ve katkısı sorun karşısındaki Samsun’un duyarlılığını gösteren bir durumdur. Başarılı bir mücadele olması, burada zihnin arkasındaki bir takım hesapları bırakıp ortak hareket etmeyi, bunun bir beka sorunu olarak görülmesi ve hepimizin sosyal sorumlu olarak değerlendirilmesi ile mümkündür” ifadelerini kullandı.

‘Bağımlılıkla Mücadelede Kamu Politikaları Sempozyumu’ 27-28 Nisan tarihlerinde iki gün sürecek.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.