Samsun milletvekilleri, belediye başkanları ve siyasi partilerin il başkanları, İsrail'in Gazze'de yüzlerce kişinin ölümüne neden olduğu hastane saldırısına sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla tepki gösterdi. İsrail'in sivillere yönelik gerçekleştirdiği saldırıların insanlık suçu olduğunu dile getiren siyasiler, dünyaya seslendi. 

"BEDELİNİ MUTLAKA ÖDEMELİDİR"

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Dr. Mehmet MUŞ: İsrail'in Gazze'de hastaneleri hedef alması insanlığa ve vicdana sığmadığı gibi açık bir savaş suçudur. Filistinli sivillere yönelik bu vahşeti kınıyorum. Filistinli kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Masum insanları doğrudan hedef alan İsrail, uluslararası hukuk önünde yaptıklarının bedelini mutlaka ödemelidir.

Aralarında cinayet zanlısı da var! Samsun’da aranan 13 kişi yakalandı Aralarında cinayet zanlısı da var! Samsun’da aranan 13 kişi yakalandı

"SAVAŞ DEĞİL VAHŞET"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem KARAASLAN: Ne insanlık, ne vicdan, ne hukuk, ne ahlak… Bu bir savaş değil vahşettir. Cumhurbaşkanımızın "Vahşete karşı insanlık harekete geçmeli” çağrısı vakit kaybetmeksizin uluslararası toplumda mutlaka karşılık bulmalıdır. Dünya bu zulme “yeter artık” diyebilmelidir.

"İNSANLIK HAREKETE GEÇMELİ"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya YILMAZ: İsrail’in insanlık dışı saldırıları asla kabul edilemez. Gazze’de hastaneye yönelik saldırı  vahşetin en son örneğidir. Artık insanlık harekete geçmeli, Türkiye gibi dünya da bu zulme dur demeli. Zalimlik değil, insanlık yaşamalı.

"YAPTIĞININ KARŞILIĞINI GÖRECEK"

AK Parti Samsun Milletvekili Av. Ersan AKSU: Gazze’de yaşanılanlar artık bir saldırı değil soykırımdır. İsrail’in Gazze'nin El-Ehli Baptist Hastanesine gerçekleştirdiği saldırıda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Canilikte, vahşette, katliamda sınır tanımayan, uluslararası hukuku yok sayan katil İsrail'e karşı Filisitinli kardeşlerimizin yanındayız. Bu insanlık dışı vahim saldırı, karşılıksız kalmayacak, er yada geç terör devleti İsrail, yaptığının karşılığını görecektir.

"HERKES 'DUR' DEMELİ"

AK Parti Samsun Milletvekili Av. Orhan KIRCALI: İsrail’in Gazze halkına karşı dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği vahşet, soykırım ve savaş suçuna karşı istisnasız herkes haykırmalı, dur demelidir.

"HAK'TAN UMUT KESMEYENLERİZ"

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan USTA: Filler çoğalsa da ebabilden umut kesmeyenleriz. Firavun azsa da Nil'den umut kesmeyenleriz. Batılın zulmü karşısında Hak'tan umut kesmeyenleriz. Bugün meydanı boş bilip, ortalıkta fink atan sırtlan sürüleri varsa, bizim de bu sırtlanları dağıtacak bozkurtlarımız var.

YAPILAN İNSANLIK SUÇU

CHP Samsun Milletvekili Dr. Murat ÇAN: İsrail'in Gazze'de sivil ve masum insanları hedef alan hastane saldırısı insanlık suçudur. Tarihin en vahşi katliamlarından biridir. Şiddetle lanetliyorum.

"TÜRKİYE'NİN ÖNCÜLÜK ETMESİ LAZIM"

Saadet Partisi Milletvekili Mehmet KARAMAN: Günlerdir İsrail devletinin Filistin'e yönelik saldırıları sürüyor. İsrail devletinin son olarak hastaneye gerçekleştirdiği saldırı 600'e yakın sivilin şehit olmasıyla sonuçlandı. Bu insanlık suçu olduğu gibi, İsrail devletinin işlemiş olduğu bir terör olayıdır. Bir de bunların üzerine algı operasyonları yaparak insanları yanıltmaya çalışıyorlar. Türkiye'nin de yapması gereken şeyler vardır. Gıda yardımlarının yapılması konusunda Türkiye'nin öncülük etmesini arzu ediyoruz. Bu insanlık suçunu şiddetle kınıyoruz. 

"BİR AN ÖNCE DURDURULMALI"

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil DEVECİ: İsrail’in Gazze’de hastaneleri bombalaması savaş ve insanlık suçudur. İsrail’in Gazze halkına karşı uluslararası hukuka aykırı saldırılara devam etmesi, tüm insanlığın ortak geleceğine ihanettir. Bölgede uzun yıllardır devam eden sistematik saldırılar; çocukları ve kadınları hedef almaya devam ediyor, yaşanan büyük dram onların geleceğini çalmayı sürdürüyor. Masum insanları hedef alan bu saldırılar; bir an önce durdurulmalı, uluslararası toplum da görevini ivedilikle yerine getirmelidir.

"SAVAŞ SUÇU İŞLENİYOR"

Canik Belediye Başkanı İbrahim SANDIKÇI: Gazze'de savaş suçu işleniyor, siviller hedef alınıyor. İsrail, Gazze'de sivillere yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda hiçbir sınır tanımıyor, hastaneleri vuruyor, genç yaşlı demeden öldürüyor. Dünya ülkeleri yaşanan soykırım ve katliam karşında ne zamana kadar sessizliğini koruyacak.

"ORTAK OLANLARA LANET OLSUN"

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan TOGAR: Dünyanın gözü önünde bir soykırım gerçekleşiyor. Kadınların, çocukların ve masumların olduğu hastaneler bombalanıyor.  Sadece vahşice insanların canını hiçe sayan katil İsrail'e değil bu insanlık suçu karşısında üç maymunu oynayan sözde medeni batıya ve yaşanılanları görmezden gelerek bu suça ortak olan herkese lanet olsun.

"SALDIRI DEĞİL SOYKIRIM"

Terme Belediye Başkanı Ali KILIÇ: Gazze’de yaşanılanlar artık bir saldırı değil soykırımdır. Masum sivillerin sığındığı ve tedavi gördüğü bir hastahaneyi bombalamak açık bir savaş suçudur. İsrail’in Gazze'nin El-Ehli Baptist Hastanesine gerçekleştirdiği saldırıda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.
İsrail devletinin bu hunharca saldırısını kınıyorum.

"MAZLUMUN YANINDAYIZ"

Salıpazarı Belediye Başkanı Halil AKGÜL: Bu zulme sessiz ve duyarsız davranan, İsrail'e desteklerini açıklayan Batı ülkeleri, döktükleri kanda bir gün mutlaka boğulacaklardır. Türk milleti olarak gittiğimiz her bölgeye adaletle hükmettik. Zalimin karşısında, mazlumun daima yanında durduk. Dün olduğu gibi bugün de mazlumun yanındayız. İsrail ve destekçilerini işledikleri bu insanlık suçu nedeni ile kınıyor, bölgede akan akının ve zulmün bir an evvel son bulmasını istiyoruz.

"BU VAHŞETE SON VERİLMELİ"

AK Parti Samsun İl Başkanı Mehmet KÖSE: İsrail ordusunun Gazze’ye, Filistin halkına yönelik insanlık dışı bir vahşetle gerçekleştirdiği saldırıları en şiddetli şekilde kınıyoruz, lanetliyoruz. Vahşi saldırılarda çocukların, kadınların ve masum sivillerin katledilmesi tüm dünyaya şunu açık bir şekilde gösteriyor ki İsrail güvenlik güçleri en temel insani değerleri hiçe sayıyor.  Hastaneye gerçekleştirilen saldırı da en temel insani değerlerden yoksun olarak hareket edildiğini gözler önüne seriyor. Artık bu vahşete son verilmelidir. Saldırılarda vefat eden Filistinli kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

"BARIŞ ADIMLARI ATILMALI"

CHP Samsun İl Başkanı Mehmet ÖZDAĞ: İsrail devleti, baskıcı faşist güvenlik devleti operasyonlarıyla sivillerin ve sivil hayatın katili olmaya devam ediyor. Son olarak İsrail, yüzlerce sivil Filistin halkını hedef alıp hastanelere bombalı saldırı yaparak insanlık ve savaş suçu işlemiştir. Bir an önce tüm yetkili kurumların bu vahşete dur demesi ve bölgede barışı sağlamaya yönelik adımlar atması insanlık için büyük önem arz etmektedir.

"DÜPEDÜZ TERÖRDÜR"

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan AKSOY: Allah belanı versin İsrail. Hastane vurmak insanlık ve savaş suçudur. Düpedüz terördür. Çocuk, kadın, yaşlı 500 ölü...

"DÜNYA BİRLİK OLMALI "

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Salih ŞEN: Karşımızda bir devlet değil terör örgütü var. Filistin halkına yapılanları kınıyoruz. 75 yıldır bu zulüm devam ediyor. Biz de bu davaya sahip çıkıyoruz. Yapılanlar katliamdır. İsrail, Birleşmiş Milletler'in kararına uymuyor. Dengesiz ve orantısız bir güç var ve bu gücün karşısında bütün dünyanın bir olması ve yapılan zulme bir dur denmesi gerekiyor. 

NEJLA KAYA

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.