Samsun Tabip Odası, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ana Bina Kapısı önünde bir şüphelinin eşinin ölümünden sorumlu tuttuğu Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Mustafa Erdem'i silah zoruyla kaçırması olayıyla ilgili açıklama yaparak saldırıyı kınadı.

Genel Cerrahi Uzm. Dr. Mustafa Erdem, dün nöbetçi olduğu Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Atakum Ek Hizmet Binası önünde aracına binen, Sinop’ta 2017 yılında safra kesesi ameliyatında aort damarının kesilmesi sonucu hayatını kaybeden 29 yaşındaki Çiğdem Eriş'in kocası G. Eriş (34) tarafından silah zoruyla kaçırılmıştı. Çevredeki vatandaşların ihbarı üzerine polis alarma geçip, kısa sürede kaçırılan doktoru yara almadan kurtarmıştı. Bugün de Samsun Tabip Odası’na bağlı doktorlar, Dr. Mustafa Erdem’in çalıştığı hastanenin önüne gelerek basın açıklaması yaptı.

"SOSYAL VE HUKUKİ DESTEĞİ SUNUYORUZ"

Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Sıla Karagöz Özen tarafından okunan açıklamada, "Bugün burada basın açıklaması yapma sebebimiz maalesef yeni bir sağlıkta şiddet olayı ile karşı karşıya kalmamızdır. Bu hastanede görev yapan Op. Dr. Mustafa Erdem bir hasta yakını tarafından silahla kaçırılmış, tehdit edilmiş, darp edilmiştir. Emniyet güçlerinin hızlı ve etkin müdahalesi sonucu hayati bir yaralanma olmadan doktorumuz kurtarılmıştır. Meslektaşımıza geçmiş olsun diyor, her yönden sosyal ve hukuki desteğimizi sunuyoruz. Olayda emeği geçen emniyet güçlerine de teşekkür ediyoruz. Sağlıkta şiddet toplumsal şiddetten bağımsız bir olgu değildir. Kışkırtılmış sağlık talebi, siyasi iradenin hekimler başta olmak üzere sağlık mesleği mensuplarını değersizleştirmesi, konuyla ilgili yasaların uygulanmasıyla ilgili problemler sağlıkta şiddetin nedenlerinden sadece birkaçıdır" denildi. 

"HAKARETLERE MARUZ KALIYORUZ"

Sağlıkta şiddet olaylarının sıklaştığına dikkat çeken Özen, "Samsun ilinde ne yazık ki çok değerli meslektaşlarımız Dr. Kamil Furtun ve Dr. Aynur Dağdemir’i 2015 yılında görev yerlerinde karşılaştıkları saldırılar sonucu kaybettik. Ardından gün geçmedi ki yeni bir şiddet olayı yaşanmasın. Sadece geçtiğimiz 3 ay içinde bile ilimizde 3 meslektaşımız görev başında şiddet olayı ile karşı karşıya kaldı. Son olarak da dün meslektaşımız Dr. Mustafa Erdem kendisini günlerce takip eden ve planlayarak saldırıya geçen bir hasta yakını tarafından silahla alıkonuldu. Meslektaşımızın bugün hayatta olması, aramızda olması bizim için tek ve en önemli teselli. Saldırganın yakalandığı ve hukuki sürecin başladığı bilgisini de paylaşmak istiyoruz. 
Bundan sonra ne olacak? Sıra hangimizde? Biz hekimler ve sağlık çalışanları görevimizi yaparken, topluma sağlık hizmeti sunarken öldürülüyoruz, darp ediliyoruz, hakaretlere maruz kalıyoruz." ifadelerini kullandı. 

"ÇÖZÜM İSTİYORUZ"

Samsun'da 22 doktorun yurt dışına çıkmak için iyi hal belgesi aldığını belirten Özen şiddet olaylarıyla ilgili çözüm istediklerini söyleyerek, "Geçen yıl meslektaşımız Dr. Ekrem Karakaya yine görevi başındayken silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Biz yine burada toplandık ve aynı şeyleri konuştuk. Artık kınama mesajı yayınlamak istemiyoruz! Artık bir meslektaşımızın daha canı yansın istemiyoruz! Artık şiddet nedeniyle iş bırakmak istemiyoruz. 2023 yılı ilk 8 ayında Samsun ilinde 22 meslektaşımız yurt dışında çalışabilmek için iyi hal belgesi almıştır. 
Çözüm istiyoruz. Tüm bileşenler bir araya gelerek çözüm üretebilsin istiyoruz. İlimizde sağlıkta şiddeti ortadan kaldırmak ve huzurla her vatandaşa sağlık hizmeti sunabilmek, güvenli çalışma ortamlarında çalışabilmek istiyoruz. Bizler,  sistem her tıkandığında her ekonomik krizde, burnundan soluyan vatandaşla karşı karşıya geliyoruz, sağlıkta şiddet bu yüzden politik bir olaydır ve çözümü bakış açısı ve bütünüyle politika değişikliği gerektirir.  Bunu yapacak gücümüz ve enerjimiz var. Artık bu son olsun! Artık Yeter, Sağlıkta Şiddet Sona Ersin Diyoruz…" dedi. 

Özen açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı; 

Artık doktor dövebiliyoruz diyen, bunu bir konfor alanı olarak sunan anlayış ülkenin tıp ortamına ve halkın sağlık hakkına doğrudan saldırı içindedir. Doktor arkadaşımıza tekrar geçmiş olsun diyor, hiçbir zaman meslektaşlarımızı yalnız bırakmayacağımızı ve her türlü mücadelede sonuna kadar yanlarında olduğumuzu belirtiyoruz….   

NE OLMUŞTU? 

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Doktor Mustafa Erdem'in (56) dün aracına binen G.E. (34) tarafından silah tehdidiyle kaçırıldığı iddia edilmişti. İhbar üzerine çalışma başlatan polis belirlenen aracı Samsun-Ankara kara yolunda durdurarak Mustafa Erdem'i kurtarmıştı. Bu sırada olay yerinden kaçan şüpheli kısa süre sonra yakalanmıştı.

Samsun İl Müftü Yardımcısı, İlahiyatçı-Yazar İbrahim Kadıoğlu: "Dünya, İslam alemini uyutuyor" Samsun İl Müftü Yardımcısı, İlahiyatçı-Yazar İbrahim Kadıoğlu: "Dünya, İslam alemini uyutuyor"

Şüpheli G.E'nin eşi bir çocuk annesi Çiğdem E'nin (29), 9 Mart 2017'de Sinop Atatürk Devlet Hastanesi'nde Mustafa Erdem tarafından safra kesesi ameliyatı yapıldıktan sonra hayatını kaybettiği belirlenmişti. Çiğdem E'nin ölümüyle ilgili Sinop 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 2 yıl hapse çarptırılan Mustafa Erdem'in cezası daha sonra para cezasına çevrildiği anlaşılmıştı.

G.E. hakkında daha önce de Mustafa Erdem'in Atakum ilçesindeki evine giderek aracına zarar vermesi nedeniyle uzaklaştırma kararı verildiği ortaya çıkmıştı.

Doktorlar, basın açıklamasının ardından alkışlarla şiddet olayını protesto ettiler. Çevredekiler ve hasta yakınları da doktorlara destek verdiler.

NEJLA KAYA

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.