Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıktığı ve Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün olan Samsun için büyük bir öneme sahip olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı  kentte her yıl olduğu gibi yıl da coşkuyla kutlanacak. Mimarisinde Karadeniz dalgalarından esinlenilen Samsun Müzesi'ne yoğun ilgi var. 19 Mayıs'ta müzeyi gezmek isteyen vatandaşlar, Samsun Müzesi nerede? Samsun Müzesi giriş ücreti ne kadar? sorularına yanıt arıyor. 

SAMSUN MÜZESİ'NDE NELER VAR? 

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesinin en göze çarpan koleksiyonu Amisos Antik Kenti buluntuları ve bu kentte yer alan bir mezar odasında bulunan Amisos hazinesidir. Mezar odası buluntularından bir erkek, bir kadın ve bir kız çocuğuna ait olan altın takılar özellikle önemlidir. Helenistik Dönem‘e ait bu eserler zamanın sanat ve işçiliğinin göstergesidir. Müzede ayrıca Klasik, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemlerine ait sikkeler sergilenir.

Samsun ve çevresinden Kalkolitik, İlk Tunç, Hitit, Helenistik ve Roma Dönemlerine ait eserler de müzenin koleksiyonları arasındadır. Her iki yüzü kabartmalı bronz mızrak ucu, İlk Tunç Çağı'na ait ameliyatlı kafatasları, MÖ 5. yüzyıla özgü orijinalinin kopyası olan bronzdan çıplak atlet heykeli de müzenin gözde eserleridir. Etnografik eserler ayrı bir bölümde yer alır. Samsun merkezde yer alan ve kapalı durumda olan Arkeoloji ve Etnografya Müzesinin inşaatına 1976 yılında başlanmış ve 19 Mayıs 1981 tarihinde ziyarete açılmış olup 16.07.2017 tarihine kadar hizmet vermiştir. Samsun Müzesi yeni hizmet binasına taşınarak 13.03.2024 tarihinde faaliyetlerine yeniden devam etmeye başlamıştır.

SAMSUN MÜZESİ GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR?

Yoğun ilgi gören Samsun Müzesi giriş ücreti 60 TL olarak belirlendi.

SAMSUN MÜZESİ NEREDE? 

Kale Mahallesi, 19 Mayıs Bulvarı No:5 55030

Samsun'daki ölümlü kazada korkunç detaylar! Arabası arızalanmış... Samsun'daki ölümlü kazada korkunç detaylar! Arabası arızalanmış...

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Ayşe Çolak