Samsun Koruyucu Aile Derneği Başkanı Zeynep Çalış, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremler sonrası refakatçisi olmayan afetzede çocuklara koruyucu aile olmak için vatandaşlardan yoğun talep geldiğini belirterek, "Türkiye genelinde 290 bin, Samsun'da 5 bin başvuru oldu. Bu çok ciddi bir rakam" dedi.

ÇOCUKLAR SÜREKLİ BİZİMLE BİRLİKTE

Kanal S mikrofonlarına koruyucu ailelik hakkında bilgi veren Çalış, "Koruyucu ailelik, bazı nedenlerden dolayı biyolojik ailesi tarafından bakılamayan, devlet korumasına alınan çocuklarımıza; başka aile ortamında, bir ebeveyn eşliğinde yetişmesi demek. Çocuklarımız, biyolojik çocuklarımız gibi sürekli bizle yaşıyorlar. Aileleri yaşıyor, görüş durumları var ama tamamen kurum denetiminde oluyor. Biz sadece hafta sonu ve tatillerde çocukları almıyoruz. Onlar sürekli bizlerle birlikte. Biyolojik çocuklarımız gibi ne karar verirsek, koruyucu ailelik yaptığımız çocuklara da o kararı veriyoruz. Sadece bunları devlet denetiminde yapıyoruz" diye konuştu.

ÇALIŞ, ÇAĞRIDA BULUNDU

Depremin yaşandığı ilk günden bugüne, koruyucu aile olmak isteyenlerin sayısında artış olduğunu dile getiren Çalış, "Bu süreçte 2. günde bir çağrı yapıldı. Türkiye genelinde 290 bin, Samsun'da 5 bin başvuru oldu. Çok ciddi bir rakam. Ama koruyucu ailelik bir süreç. Minimum 6-8 ay diyebiliriz. Ayrıca deprem bölgesinden Samsun'a gelen bir çocuğumuz yok. Samsun'da 240 çocuk koruyucu aile hizmet modelinden faydalanıyor. Ama bizim tabii ki burada çok çocuğumuz var. Biz de çağrıda bulunuyoruz. Tüm çocukların bir aile yanında büyümesi en doğal hakkı. Koruyucu aile olmak isteyenler hiç korkmasınlar, müracaat etsinler. Biz her zaman desteğiz, kurum her zaman destek. Bu süreçte de ben inanıyorum ki nasıl depremde milletimiz nasıl duyarlılık gösterdiyse bu sürece de duyarlılık göstereceğine inanıyorum. Ben tüm vatandaşları koruyucu aile olmaya çağırıyorum."

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.