Avusturalya Büyükelçiliği tarafından verilen destekle hayata geçirilen “Canik İlçesindeki Göçmen Kadınların Üreme Sağlığı Hizmetlerine Erişiminin Artırılması Projesi” açılışı, Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç ve proje ortağı OMÜ Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. İlknur Aydın Avcı’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

Samsun'da suya zam! Mustafa Demir, zammı iptal eden yargıya da çattı Samsun'da suya zam! Mustafa Demir, zammı iptal eden yargıya da çattı

SAĞLIK HİZMETLERİNE ERİŞİMİN ARTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Proje kapsamında planlanan bilgilendirme çalışmalarının ilkinin yapıldığı açılışta, projeye dahil olan yaklaşık 35 göçmen kadına kanser taramaları, üreme sağlığı, kadın sağlığı, sağlık hizmetlerine erişim hakkında uzman eğitimciler tarafından bilgi verildi. Tercümanlar eşliğinde sürdürülecek projede ilimizde yaşayan, özellikle göçmen yoğunluğunun fazla olduğu Canik ilçesinde ikamet eden kadınların sağlık hizmetlerine erişiminin artırılması hedefleniyor. Dr. Esra Saraçoğlu, Dr. Ümmühan Kılıç ve Dr. Dilek Kıymaz’ın proje koordinatörleri olarak eğitimleri sürdüreceği çalışmada bir aylık bir zaman diliminde yaklaşık 100 kadına eğitim verilmesi planlanıyor.

Bora Kara

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.