Kurupelit Marina Dayanışması Sözcüsü Dr. Nedim Ecevit, Başkan Mustafa Demir'in belediyeciliği şehri ranta açmak, betonla doldurmak, halkın rağbet ettiği yerleri yok edip satmak, halkla ve bilimsel çevrelerle görüşmeden kapı arkasından projeler yaparak işi bitirmek olarak algıladığını öne sürerek, Kurupelit itfaiye alanı, düğün salonu ve yeşil alanın satışına tepki gösterdi.

Samsun'da bıçaklı saldırı Samsun'da bıçaklı saldırı

ÇAĞRIDA BULUNDULAR

Kurupelit Marina Dayanışması, Atakum ilçesinde iki kez mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilen ve daha önce alıcı çıkmayan otel projesinin yapılacağı Kurupelit itfaiye alanı, düğün salonu ve yeşil alanın bulunduğu arsanın yarın gerçekleştirilecek ihalesi öncesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi yönetim binası önünde eylem düzenlendi. Döviz ve pankartlarla eyleme katılan vatandaşlar, attıkları sloganlarla Başkan Mustafa Demir'e satıştan vazgeçmesi için çağrıda bulundu. 

"KAMUDA KALMALIDIR"

Basın açıklamasını okuyan Marina Dayanışma Sözcüsü Dr. Nedim Ecevit, Demir'e seslenerek şunları söyledi: "Sayın Mustafa Demir, sizin 4,5 yıldır süren belediyeciliğiniz ve Büyükşehir Belediye Başkanı olarak şahsınız sınıfta kalmıştır. Belediyeciliği, şehri ranta açmak, betonla doldurmak, şehrin halka ait olan, halkın rağbet ettiği yerleri yok edip satmak ve halkla bilimsel çevrelerle görüşmeden, danışmadan kapı arkasından projeler yaparak işi bitirmek olarak algılamışsınız. Belediyecilik rant için değil, halk için yapılır. Belediyelerin şehirde halkın huzuru, rahatlığı, en iyi şekilde yararlanıp, keyif alması için var olduğunu anlayamamışsınız. Seçilirken 'ortak akılla yönetim' söylemini kullanmasına rağmen, hiçbir bilimsel görüş ve çalışmayı dikkate almayan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Demir, Samsun için kara leke dönemi olarak anılacak icraatlarına devam etmektedir. Sayın Demir şimdi de kamuya ait olan Kurupelit itfaiye alanı, düğün salonu ve yanındaki yeşil alan için mahkeme kararlarına rağmen imara açarak, ikinci ihalede taksitlendirmek suretiyle satmak için ısrar etmektedir. Halkın malı olan bu kamu alanının satışı, tamamen kişisel dayatması arzusu ve halk ile inatlaşmasıdır. Türkiye'nin en borçlu ikinci belediyesi olması da, yapılan hataların ve betona tutkunun ceremesidir. Halkın nefes aldığı, kanunlar gereği koruma altına alınması gereken, ekolojik alan olarak doğal balık yumurtalama anlanlarının ve yuvalarının, su samurlarının, kum zambaklarının, kuş türlerinin sığınağı olan kamuya ait böylesine gözde bir alan hiçbir şekilde satılmamalı, kamuda kalmalıdır." 

ERDOĞAN'IN SÖZLERİNİ  HATIRLATTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Denizlerimizin kenarlarında, orman alanlarımız, buraları betona, toprağa çevirme gayreti içinde olanlar var" şeklindeki ifadesini de hatırlatan Ecevit, "Siz partinizin genel başkanını bile dinlemiyorsunuz. Bu satışın kamu yararına olmadığı açıktır. Kendinize aitmiş gibi halka rağmen halkın malını satamazsınız. Nihayetinde böylesine bir anlayışla ranta ve imara açılacak bu bölgede yerleşmiş olan, kültürel sosyal ve ekolojik yapı darmadağın olacaktır. Atakum halkı, bölge esnafı ve sakinleri, tekne sahipleri mağdur edilip hiçe sayılmış olacaktır" ifadelerini kullandı.
Basın açıklamasına SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Atakum Kent Konseyi ve vatandaşlar da destek verdi.  

OTURMA EYLEMİ DÜZENLENECEK

Kurupelit Marina Dayanışması, yarın 15.00'te gerçekleştirilecek ihale öncesi oturma eylemi yapacak. 

ELVAN İLHAN

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.