Samsun Akademik Odalar Birlikteliği (SAOB) Sözcüsü Cevat Öncü Atakum ilçesindeki Yat Limanı bölgesindeki itfaiye alanına otel yapılması için satışa çıkaran Büyükşehir Belediyesi'ne, "Halkın malı, halka rağmen satılamaz, satılmamalıdır" diyerek çağrıda bulundu.

Kurupelit Marina Dayanışması tarafından iki kez mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilen Atakum ilçesi'ndeki itfaiye alanının satışa çıkarılmasına tepki amaçlı başlatılan kampanyaya SAOB da destek verdi. 1 hafta boyunca basın açıklamalarının, forumların ve bilgilendirilmelerin yapıldığı kampanya kapsamında dün de SAOB Sözcüsü Cevat Öncü tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi. 

"ÖZEL MÜLKİYETE GEÇİRİLMESİ  İÇİN ÖNÜ AÇILIYOR"

SAOB Sözcüsü Cevat Öncü de halkın malının halka rağmen satılmaması gerektiğine işaret ederek, "Bu bölgede bulunan, itfaiye hizmet binasının yer aldığı arsa, imar tadilatı ile otel alanına çevrilerek Büyükşehir Belediyesi tarafından satışa çıkartılmıştır. Bitişiğinde amfi tiyatro ve rekreasyon alanları bulunan, Samsun halkının malı
olan bu güzide mekanın özel mülkiyete geçmesinin önü açılmaya çalışılmaktadır. Halkın malı halka rağmen satılamaz, satılmamalıdır. Söz konusu imar değişikliğine karşı açılmış davalar ve iptal kararları olmasına rağmen daha önce yaşanmış pek çok benzer örneklerinde gördüğümüz gibi, küçük dokunuşlarla, aynı amaca yönelik plan değişiklikleri dayatılmaktadır. Plan değişikliklerine karşı açılmış dava süreçleri devam ederken söz konusu arsanın satışa çıkartılması ayrı bir garabettir" diye konuştu.

Samsun'da Ali Baba'ya vefa Samsun'da Ali Baba'ya vefa

YANLIŞTAN DÖNÜN ÇAĞRISI

Öncü ayrıca bilim insanlarının olumsuz raporlarına rağmen marinanın yeniden doldurulması konusunu da hatırlatarak şunları söyledi: "Marinanın doldurularak, aynı bölgede yeni ve daha büyük bir mendirek ile tekrar yapılacak olması, önemli ölçüde kamu kaynağının heba edilmesinin yanı sıra, çok büyük sorunları da beraberinde getirecektir. Yeni ve daha büyük bir mendirek yapılması halinde doğabilecek sorunların neler olabileceğini ön görebilmek için, Dereköy balıkçı barınağının mendirek boyunun uzatılması sonucunda, Dereköy, Taflan ve Çatalçam sahillerimizdeki oluşan kıyı tahribatlarına bakmak yeterlidir. Dereköy balıkçı barınağı mendirek boyu uzatıldığında neler olduysa, yapılacak yeni mendirek ile burada da aynı tahribatların meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır. ODTÜ Öğretim görevlisi Dr. İnşaat Mühendisi Işıkhan Güler ve çalışma arkadaşları tarafından 2022 yılında, laboratuvar ortamında yapılan bilimsel deneyler ve matematiksel formüllerle ortaya konularak bu konuda teknik rapor hazırlanmıştır. Bilim insanları tarafından hazırlanan bu teknik raporda yanlıştan dönülmesi konusunda uyarılarda bulunulmuştur. Marinanın doldurulması kararına gerekçe olarak gösterilen, dipteki kum birikmesi neticesinde oluşan sığ yapının belirli aralıklarla 'Dip Tarama' yöntenmi ile giderilebilmesi mümkündür ve büyük maliyetler gerektirmemektedir. Bu teknik birim de Samsun DLH Bölge Müdürlüğü bünyesinde mevcuttur."

Basın açıklamasına, Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Ömer Faysal Çadır, İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hüseyin Talak, Mimarlar Odası Samsun Şubesi Kent İzleme Komitesi Üyesi İshak Memişoğlu, Kurupelit Marina Dayanışması Sözcüsü Dr. Nedim Ecevit, eski Samsun Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz, eski Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, SMMO Başkanı Dilaver Öğütçü, Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Övgü Tunçdemir Eyüboğlu, Bilgisayar Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi R. Ali Geze, Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi Inur Civelek, Samsunspor eski Teknik Direktörlerinden M. Ali Çınar ve vatandaşlar katılarak destek verdi.

GÖZDE ARI

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.