Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, kamulaştırma ve kamulaştırmaya bağlı giderlerin finansmanında kullanılmak üzere 600 milyonluk kredi alınması konusu gündeme geldi. CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi, Büyükşehir'in toplam borç miktarını ve bugüne kadar alınan kredilerin hangi çalışmalarda kullanıldığını öğrenmek için Meclis'e önerge verdi.

Samsun'da saunada yangın Samsun'da saunada yangın

O MADDELERE 'EK' TEPKİSİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Meclis Başkanvekili Nihat Soğuk’un başkanlığında yapıldı. 41 gündem, 4 gündem dışı olmak üzere 45 madde daha kapsamlı görüşülmek üzere ilgili komisyonlara havale edildi. CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi'nin meclis üyeleri; 11, 14, 15, 16, 17, 18, 25, 28 ve 29. maddelerinin meclis gündemine alınması teklifini ‘ekleri olmadığı’ gerekçesiyle reddetti. Söz konusu maddeler oy çokluğuyla, diğer maddeler ise oy birliği ile gündeme alınıp, komisyonlara havale edildi.

BORÇ YÜKÜ ARTIYOR

Gündem maddeleri arasında; “Yürütülmekte olan kamulaştırma ve kamulaştırmaya bağlı sair giderlerin finansmanında kullanılmak üzere İller Bankası A.Ş.’den 600 milyon TL kredi kullanılmasına ilişkin her türlü işlemi yapmaya Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi” teklifi de yer aldı. CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi, konuyla ilgili soru önergesi verdi. Meclise sunulan soru önergesinde, "Yerel seçimlere 5 ay gibi kısa bir süre kalmıştır. Seçimler yaklaştıkça her ay Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'ne gelen borçlanma tekliflerindeki miktarlar da artmaktadır. Belediyemizin borç yükünün yüksek olduğu bir süreçte belediye meclisine ve Samsun kamuoyuna aşağıda maddelediğimiz soruların cevaplarının verilmesini arz ve talep ederiz" denildi.

Önergede ise şu sorulara yer verildi:

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin toplam borç miktarı ne kadardır? 2023 yılı içerisinde belediye meclisinden ne kadar miktarda borçlanma yetkisi alınmıştır? Bunun ne kadarı kullanılmıştır? Alınan kredi ve borçlar hangi amaç ve projelerde kullanılmıştır?
Göreve geldiğiniz 2019 Mart ayından itibaren ne kadar gayrimenkul satışı
yapılmış, bunlardan ne kadar gelir elde edilmiştir? Bu tarihten itibaren alınacak olan kredi borçlarınin aylara ve yıllara yaygın olmasi sebebiyle seçilecek yeni yönetime devredilmesinin hukuki ve vicdanı alt yapısı var mıdır?

NEJLA KAYA

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.