Samsun  İş Kadınları Derneği (SAMİKAD), 19 Mayıs kutlamaları kapsamında Gaziantep Girişimci İş Kadınları Derneği (GAGİKAD)'ni Samsun'da ağırladı. GAGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Beril Özlem Leylek'in öncülüğünde Samsun'a gelen Gaziantepli iş kadınları, Samsun'da bir dizi ziyaretlerde bulunurken, ticari ilişkileri geliştirmeye yönelik de bilgi alışverişinde bulundu.

TİCARİ İLİŞKİLER GELİŞECEK

CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Özdağ: "Siyaset dilimizi 'normalleşme' üzerine kurduk" CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Özdağ: "Siyaset dilimizi 'normalleşme' üzerine kurduk"

SAMİKAD Başkanı Şehnaz Dereli, Samsun'un 19 Mayıs şehri olduğuna dikkat çektiği konuşmasında, Gaziantep ile Samsun'un ticari olarak ilişkilerini de geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Dereli, "Gaziantep sanayi anlamında oldukça güçlü bir şehir. Samsun da Karadeniz'in başkenti. Böylesine güzel ve büyük iki şehri kadınlar olarak birbirine yakınlaştırmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu tür birlikteliklerle kadınların daha güçlenmesine öncülük etmek istiyoruz" dedi.

ZİYARETLER DEVAM EDECEK

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Haftası'nda Samsun'a gelmekten mutluluk duyduklarını ifade eden GAGİKAD Başkanı Beril Özlem Leylek de, "Gaziantep kendi kendine kurtulan ve Gazi unvanı alan bir şehir. Atatürk'ün nüfusunun kayıtlı olduğu bir şehir. Samsun ise kurtuluş meşalesinin yakıldığı 19 mayıs şehri. Bu iki önemli kadim şehrin kadınları olarak ticarette de söz sahibi olmak ve ticari faaliyetlerimizi geliştirmek üzere biraraya geldik. İnşallah bu ziyaretler karşılıklı olarak devam edecek" dedi.

ATATÜRK HEYKELİ HEDİYE ETTİ

Toplantının sonunda GAGİKAD Başkanı Beril Özlem Leylek, SAMİKAD Başkanı Şehnaz Dereli'ye, kadının dünyayı çekip çeviren varlık olmasını, özgürlüğü ve bereketi simgeleyen el yapımı plaket verirken, Dereli de Leylek'e Onur Anıtı görselli Atatürk heykeli hediye etti. 

VALİ TAVLI'YA ZİYARET

SAMİKAD Başkanı Şehnaz Dereli ve GAGİKAD Başkanı Beril Özlem Leylek ile beraberindeki heyet daha sonra Samsun Valisi Orhan Tavlı'nın misafiri oldu. Dereli ve Leylek, kadınların iş, siyaset ve yönetim hayatında daha çok yer alması gerektiğine vurgu yaparak, kadınların önündeki engellerin kaldırılmasını ve desteklenmesini istedi. Vali Tavlı da, Gaziantep'in Türkiye için önemine işaret ederek, kadınların bu birlikteliğinin önemli olduğunu söyledi. Ziyaretin sonunda misafir iş kadınları ve Samsunlu iş kadınları, 19 Mayıs gösterileri için Samsun'a gelen Solo Türk ekibiyle fotoğraf da çekildi.

BAŞKAN DOĞAN İŞ KADINLARINI AĞIRLADI

Samsun ziyaretleri kapsamında SAMİKAD Başkanı Şehnaz Dereli ve üyeleri ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan'ı da ziyaret eden GAGİKAD Başkanı Beril Özlem Leylek ve beraberindeki heyet, Başkan Doğan'dan kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmasını istedi. Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette Başkan Doğan, kadınların güçlenmesine yönelik her türlü faaliyetin destekçisi olduklarını ve bundan sonra da olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Samsun'da iki gün kalan ve şehrin turistik yerlerini gezen Gaziantepli iş kadınları, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerine de katıldı.

Kaynak: ELVAN İLHAN 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Ayşe Çolak