Samsun Salıpazarı, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yer alan bir ilçedir. Bu güzel ilçede keşfedilmeyi bekleyen birçok gezilecek yer bulunmaktadır. Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle dikkat çeken Salıpazarı, ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunmaktadır.Salıpazarı’nı keşfetmek için bu gezilecek yerleri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Doğal güzellikleri, tarihi mekanları ve zengin kültürel mirasıyla Salıpazarı, sizi büyüleyecek bir ilçedir. İşte detaylar..

Samsun'da otomobil kamp alanına uçtu! Samsun'da otomobil kamp alanına uçtu!

SALIPAZARI GEZİLECEK YERLER

GARPU KULESİ

Garpu Kalesi, oldukça eski bir yapıdır ve yapılışı M.Ö. dönemlere dayanmaktadır. Kadın savaşçılar olarak bilinen Amazonlar tarafından yapıldığı tahmin edilen kaleden günümüze çok fazla tarihi kalıntı ulaşmamıştır. Kale duvarları örme değildir ve taşların yontulması ile yapılmıştır. Kalıntı olarak günümüze taş oyması yöntemiyle yapılmış bir kapı ulaşmıştır. Ayrıca üzeri taşlarla kapatılmış iki adet kuyu da bulunmaktadır.

DEĞİRMEN

Oldukça eski olmasına rağmen günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Halen daha kullanılan değirmenin yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Kesme taştan yapılan ve sağlam bir mimariye sahip olan değirmen, Salıpazarı görülmesi gereken yerler listesinde kesinlikle bulunmalıdır.

ÇAĞLAYAN ŞELALESİ

İlçenin görülmesi gereken doğal güzelliklerinden birisi olan Çağlayan Şelalesi, ilçe merkezine yakın yerlerdendir. Yaklaşık 7 kilometrelik bir mesafede olan şelale, yıl içinde oldukça fazla turist çekmektedir. Çağlayan Köyü’nde yer alan şelaleyi, listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz.

HASAN TEKKE

Hasan Tekke, bir tepede yer almaktadır ve Kurtuluş Savaşı sırasında bu alanda şehit düşen Hasan adındaki bir kişiye ait olduğu söylenmektedir. Rivayetlere göre Kıbrıs çıkarması sırasında bu tepeden bir kırmızı ışığın Kıbrıs’a doğru gittiği anlatılır. Mezar tepenin tam zirvesinde yer almaktadır ve tepenin manzarası oldukça keyiflidir.  

EĞRİ KALE (ÇINGIRAKLI KALE)

İlçeye ait en efsanevi inanışlara sahip olan yerlerden birisidir. Öyle ki bu yapının Tanrı tarafından yapıldığı inanışı bulunmaktadır ve kul yapısı olmadığına inanılmaktadır.      Nuh Peygamber zamanında gemilerin bağlanması için yapıldığı inanışı da bulunmaktadır.

ALBAK CAMİ

17 yüzyılda yapıldığı tahmin edilen camii, ilçeye ait kubbeli cami örneklerinden en güzelleri arasındadır. Daha öncesinde Hacı Uşağı türbesinin bulunduğu alanda yer alan cami, taşınarak şimdilerde bulunduğu yere getirilmiştir. Sarı Hasan Cami ile yapısal olarak benzerlik gösteren camii, kare bir formdadır. Albayrak ismiyle anılan camii, Salıpazarı ilçesindeki Yeşilköy’de yer alan iki ahşap camiden birisidir.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: Haber merkezi