Karadeniz coğrafyası denildiğinde akla yeşilin her tonu ve gürül gürül akan şelaleler geliyor. Dağların arasındaki saklı cennet “şelaler” konusunda öne çıkan illerden biri de Karadeniz’in incisi Samsun. Alternatif turizmin parlayan yıldızı Samsun, büyüleyici coğrafyası ve  bereketli topraklarının yanında  bir çok farklı noktada yer alan çağlayan şelaleriyle  de turizme hizmet sunuyor.

Samsun'da aşure dağıtıldı Samsun'da aşure dağıtıldı

İşte güzelliğiyle büyüleyen şelaler ve rotaları:

ŞELALER VE ROTALAR;

KABACEVİZ ŞELALELERİ;

Samsun’un tabiat harikalarından biri olan Kabaceviz Şelaleleri, il merkezine yaklaşık 32 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Çarşamba ilçesinde yer alan Kabaceviz Şelaleleri ve çevresi trekking yapanlara, fotoğraf sanatçılarına, kamp ve bisiklet meraklılarına yılın her mevsiminde hitap ediyor.

GÖLALAN ŞELALESİ;

Samsun’un Canik ilçesinde bulunan Gölalan Şelalesi de son yıllarda doğa tutkunlarının akınına uğruyor. Gölalan Şelaleleri ziyaretçilerine görsel şölenin yanı sıra doğa yürüyüşü, dağcılık, piknik ve foto safari gibi pek çok imkan sunuyor. Yaklaşık 5m akan suya girip serinlemek de bölgenin sunduğu önemli fırsatlardan.

AKALAN ŞELALERİ;

Büyüklü küçüklü tam 18 şelaleden oluşan Akalan şelaleleri güzelliğiyle farklı bir dünyanın kapılarını aralar misafirlerine. Samsun’un Bafra ilçesinde yer alan 15 metre yükseklikten dökülen Akalan şelalelerini ziyaret edenler, çevresindeki bitki örtüsünün zenginliği arasında hem piknik hem de doğa sporları yapılabilir.

ÇAĞLAYAN ŞELALESİ;

Samsun’un Salıpazarı ilçesinde bulunan Çağlayan şelalesi ilçe merkezine 7, Samsun merkezine ise 54 km mesafede yer alıyor. Metrelerce yükseklikten akan su ihtişamıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Doğayla iç içe, temiz havada, huzurlu bir tatil fırsatı sunan Şelalenin çevresindeki alabalık tesisleri ise ziyaretçilerin midesine hitap ediyor.

KARACAÖREN ŞELALESİ;

Karadeniz’in en yüksek şelalerinden biri olan  Karacaören Şelalesi ihtişamıyla göz kamaştırıyor. 92 metreden dökülen suyun ahengi ziyaretçilere kartpostallık görüntüler yaşatıyor. Karacaören Şelalesi’nin Salıpazarı İlçesine uzaklığı 11 km.Bölgenin bitki örtüsünü ormanlık alanlar ve fındıklıklar oluşturuyor.

KURŞUNLU ŞELALESİ;

Doğaya doymak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri de Kurşunlu Şelalesi. Samsun’un Tekkeköy ilçesinde yer alan şelalenin ilçe merkezine uzaklığı yaklaşık 10 kilometre. 270 metre yüksekliğe sahip olan şelale görsel şölen sunarken özellikle fotoğrafçıların da dikkatini çekiyor.

YEŞİLPINAR ŞELALESİ;

Kent gürültüsünden uzaklaşıp doğayla baş başa kalmak isteyenler için güzel bir öneri de Ayvacık İlçesi’ndeki Yeşilpınar Şelalesi. Ağaçların arasından yapılan 1,5 km bir yürüyüş ile varılan şelale seyrine doyumsuz görüntüler oluşturuyor.Samsun’da yaşıyorsanız ya da Samsun’a yolunuz düştüğünde şelaleri ziyaret etmenizi öneririz.  Böylelikle keyifli ve dinlendirici vakit geçirebilir, doğaya doyabilirsiniz.

.SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: Haber merkezi