Denizi, sahilleri, doğal güzellikleri ve sağlık tesisleriyle Karadeniz Bölgesi'nin öne çıkan kenti Samsun, sağlık turizminden aldığı payı artırmak istiyor. 

"ŞEHİR HASTANEMİZ YÜKSELMEKTE"

"Sağlık Kenti Samsun" sloganıyla kentin sağlıkta ciddi anlamda altyapısı olduğunu vurgulayan Oruç şöyle konuştu:

"900 yataklı şehir hastanemiz yükselmekte. Sağlık turizmi açısından ciddi sonuçları olan bir yatırım olacak. Üniversite ve 9 özel hastanemiz var. Tıp merkezleri, muayenehaneler, ağız diş sağlığı merkezleri gibi sağlığın her alanında hizmet verebilecek yatırımlara sahibiz."

"SAYIYI ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ"

Oruç, sağlık turizminde 3 saatlik uçak yolculuğu mesafesindeki ülkelere hizmet vermeyi hedeflediklerini işaret ederek "Avrupa'dan Rusya'ya, Azerbaycan, Gürcistan, İran, Afganistan'a kadar tüm bölge uçuş sahamıza girmekte. Bu bölgeden birçok hastayı Samsun'da tedavi ettik. 2022'de 30 bin civarında sağlık turizmi için gelen hastanın olduğunu görmekteyiz. Her yıl yüzde 50 büyüyerek Samsun'a sağlık turizminden gelecek hem geliri hem de şifa bulacak insan sayısını artırmayı hedeflemekteyiz." ifadesini kullandı.

SAMSUN 7'İNCİ SIRADA

Samsun'u sağlık turizminde Türkiye'nin ilk 5 kenti arasında görmek istediklerini dile getiren Oruç, "Samsun, Türkiye'de sağlık turizminde 7'nci sırada görülmekte. Sağlık turizmi için gelenlerin göz, kardiyoloji, ortopedik problemler, dermokozmetik ihtiyaçlar, diş sağlığı hizmetlerini talep ettiğini görüyoruz. Biz de buna uygun olarak hem kamudaki hem de özellerdeki yatırımlarımızı bu alanlarda yapmaya çalıştık. Nitelikli hekimlerimizle sağlık hizmetlerini sunuyorlar." diye konuştu.

"SAMSUN'UN ÖNEMLİ POTANSİYELİ VAR"

Oruç, Samsun'un turizm açısından önemli potansiyeli bulunduğuna dikkati çekerek "Buraya gelen hem sağlığına kavuşacak hem de turizm ve kültürel faaliyetler içinde olacak. Samsun'da medikal turizmin yanında kaplıca-termal turizmi de işin içine kattığımızda sağlık turizminin her alanında hizmet verebilecek kapasitemiz var." değerlendirmesinde bulundu.

OMÜ, ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZMİ YETKİ BELGESİ ALDI

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Fatih Özkan da Sağlık Bakanlığınca yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi almaya hak kazandıklarını söyledi.

Belgenin sağlıkta kalite standartları sağladıktan sonra alınabileceğini vurgulayan Özkan şunları kaydetti:

"Baraj olan 85'in üzerine çıkarak 94 puanla sağlık turizmi yetki belgesine sahip olduk. Sağlık turizminde dünyada var olan payın önemli kısmını ülkemize, bunun ötesinde şehrimize taşımak için çalışmalar yapacağız. Bunun için yetki belgesinin üniversitemiz için çok önemli olduğuna inanıyorum. Bundan sonraki süreçte tahmin edilen ölçülerde şehrimize ciddi gelir kapısı olacağını düşünüyorum."

Özkan, kamu ve özel hastanelerin birbirine destek vererek sağlık turizmini geliştirmeleri gerektiğinin altını çizerek "Şehrimize döviz girdisini artıracağız. Aslında sağlık ihraç etmiş oluyoruz turiste. Bu belge projelendirmede, istihdam, eğitim, fuarlar, alım heyetleri gibi pek çok noktada bize fayda sağlayacaktır." dedi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.