OMÜ bünyesindeki bölüm ve programlara 2022-2023 eğitim-öğretim yılı başında kayıt yaptıran birinci sınıf öğrencilerine yönelik oryantasyon programları başladı. Oryantasyon programında konuşan Rektör Ünal, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin kendisini revize ettiğini belirterek, “Yarım asırlık bir üniversiteyiz ve kendisini revize etmiş bir üniversiteyiz. Öğrenciyi, öğrencinin gelişimini merkeze alarak bütün imkanlarını seferber etmiş, sistemi düzeltmiş, ölçme değerlendirmesini yeniden planlamış ve gelecekle alakalı net karar veren hem öğrenci açısından hem akademik personel açısından net kararları olan ilkeleri olan mevzuatını ve bütün yönetmeliğini yönergesini ve benzerini gözden geçirmiş bir kurumdan bahsediyoruz. Geçmişte bu böyleydi ama artık böyle olmayacak çok açık bir şekilde söylüyorum. Buradaki temel hedefimiz değerli arkadaşlar, biz her birinizin bu toplumda aranan bireyler olarak eğitici veya başka bir şey ne olacaksanız, Ondokuz Mayıs Üniversitesi kimliğiyle fark atması ve bu farkında fark edilmiş olmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

'BİLGİYİ ÖĞRENECEKSİNİZ FAKAT BECERİYE DÖNÜŞTÜRECEKSİNİZ'

Temel hedefin bilgi değil, bilginin beceriye dönüşmesi olduğunu söyleyen Rektör Ünal, “Bunun içinde eğer dersin içinde o dersin uygulaması varsa ya da bu mesleğin bir stajı varsa ve bununda farklı zamanlarda gerçek deneyimler olarak ortaya çıkması gerekiyorsa biz bunun takipçisi olacağız. Dolayısıyla sizden birinci istediğimiz şey bilgi evet bunu öğrenmek zorundasınız ama bilginin çok hızlı değiştiğini de bilmelisiniz. Dolaysıyla öğrenmeyi de öğrenmek gerekiyor. Burada neler yapıldığına ve neler hedeflendiğiyle alakalı kısa bir bilgi vereyim. Yapılan 2 şey var. Bunlardan birisi eğitimin baştan aşağı gözden geçirilmesiydi ve bu yapıldı. Ancak süreç durmayacak. Bu sürecin durmaması gerekiyor. Çünkü hayat değişiyor, değişim çok hızlı gerçekleşiyor. Burada temel hedef gelecek. Siz buradan mezun olduğunuzda birçok bilgi sistemden kalkacak ve teknolojide eskimiş olacak. Dolaysıyla bizim de sizinle ilgili kurduğumuz hayal en az 5 yıllık bir hayal. 5 yıl, 10 yıl sonrasını yönetmekle alakalı burada sizin yardımınıza ihtiyacımız var. Ancak sizden gelen makul gerçekçi talepler süreci olumlu kılar. Bundan sonraki süreçle alakalı bizi rahatlatabilir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

'OMÜ'YE AİT BİR TARZ OLUŞTURMAK İSTİYORUZ'

Amaçlarının OMÜ’ye ait bir tarz oluşturmak olduğunu söyleyen Rektör Ünal, “Burada arzu ettiğimiz şey yeterlilikler çerçevesini esas almak ve bunu sağlamak. Bunun üzerinde OMü’ye ait bir tarz oluşturmak. Nasıl ‘ODTÜ, İTÜ mezunuyum’ diyorsanız, burada bir ayrıcalık görüyorsanız yani o bilginin size avantaj sağlayacağını düşünüyorsunuz. Biz de OMÜ’yü biraz daha güçlü etkisi olan bir kavrama dönüştürmek istiyoruz. Bundan sonra OMÜ bilinçli olarak bizim arkadaşlarımız tarafından mezunlarımız tarafından bunun telaffuz edilmesi bu konuda da gurur duyulması, aidiyeti güçlü bir nesli ortaya çıkan bir nesil istiyoruz” ifadelerini kullandı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.