Finansal analist İslam Memiş, kişisel YouTube kanalında altın ve dolar piyasalarını değerlendirdi. Söylediklerinin yatırım tavsiyesi olmadığını vurgulayan Memiş, tahminlerini şu şekilde paylaştı:

Samsun'da Şampiyon Kaptan Vodafone Samsun'da Şampiyon Kaptan Vodafone

"Borsa İstanbul 10 bin 390 puanda ve 10 bin 400 puanda takılmış durumda. Borsa tarafında kazançların vergilendirilmesi haber akışları ile baskılanma yaşanıyor. Tepki alımları zayıf kalıyor.

“DOLAR BİR YATIRIM ARACI DEĞİL”

Dolar kuru ise 32.58'de sabit ve dolar endeksi 105.45 seviyesinde. Doların bir yatırım aracı olmadığını her videomda belirtiyorum, ancak birikim denince akla hemen dolar geliyor. Türk Lirası karşısındaki 40-45 lira bantlık değer beklentimiz sürüyor, ancak gram altın ve gümüşü de hesaplamak gerekiyor. Bunu yapmayanlar doları yatırım aracı olarak görüyor.

ALTIN İÇİN KRİTİK GÜN

Cuma günü ABD’den tarım dışı istihdam verisi bekleniyor. Verinin açıklanmasının ardından altının 2300 dolar veya 2360 dolar arasında hangi yönde kırılacağı belli olacak. Kısacası, karar Cuma günü verilecek.

Gram altın serbest piyasalarda 2460-2470 lira aralığında ve hafif yukarı yönlü bir hareketlilik var. Fiziki altın alımında makas aralığına dikkat etmek gerekiyor.

Türk Lirası'na geçenlere ne satın aldıklarını sorduğumda yüzde 80'i araç, diğerleri ise tarla ve ev aldığını söylüyor. Araç satışlarında son bir aydır hareketlenme var, TL'ye dönenler araç alıyor.

"PİYASA ENFLASYONU DAHA ÖNEMLİ"

TÜİK enflasyonu hazırlayacak ve bir düşüş göreceğiz. Ekonomi yönetimi, yılın yüzde 50'nin altında bitirileceğini ifade ediyor. Yıl sonuna kadar enflasyonda bir düşüş bekleniyor. Bu rakam zamlar açısından da önemli. Emekliler ve memurların zam farkları belirlenecek.

Yurt içi piyasalarda enflasyon açıklanacak. Enflasyonla birlikte hesaplama yapanların, ekonomi yönetiminin yüzde 50 altında tahminini dikkate alması gerekiyor. Gelecek yıl da bu tahminlerin devam edeceğini iddia ediyorlar. Ben geçici bir enflasyon olacağını tahmin etmiyorum."

ALTINDA SON DURUM

Gram Altın:

Alış: 2.477,61 TL
Satış: 2.478,00 TL

Çeyrek Altın:

Alış: 4.013,00 TL
Satış: 4.092,00 TL

Yarım Altın:

Alış: 8.051,00 TL
Satış: 8.177,00 TL

Tam Altın:

Alış: 16.078,00 TL
Satış: 16.305,00 TL

Not: Haberde yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN

Kaynak: günboyu