DSİ'den emekli İnşaat Mühendisi Murat Şenel, Ladik ilçesindeki taşkın kontrol tesisinin içinin taşlarla dolu olduğunu belirterek, "Tesisteki çok büyük miktarda hafriyat artığı nedeniyle kesit daralmış ve ani bir yağış geldiğinde kenti çok rahat su basacak halde bekletiliyor" diyerek acil önlem çağrısında bulundu.

YATAK TAŞLARLA DOLU

Daha önce üstü kapatılan taşkın önleme tesisinin sonrasında riskin ortadan kaldırılması için yıkılmasına karar verildiğini kaydeden Şenel, "Burası DSİ tarafından Ladik'i taşkınlardan korumak amacıyla yapılmış bir tesis. Ladik Belediyesi buranın üstünü pazaryeri ve otopark olarak kullanmak amacıyla izinsiz bir şekilde kapatmış. Sonrasında alınan kararla buraların yıkılması kabul edilmiş ve riskin ortadan kaldırılması istenmiş. Yıkım esnasında taşeron firma tarafından hurda demirlerin alınması amacıyla kırım yapılıyor. Demirler alınıyor fakat, betonarme malzemeler bu tesis yatağının içine doluyor" dedi.

DERHAL MÜDAHALE EDİLMELİ

Dökülen parçaların hemen temizlenip, yatağın taşkını geçirecek şekle getirilmesi gerektiğini belirten Şenel, "Uzun zamandır kuraklık var ve yağış yok. Şu anda şiddetli bir yağış olsa, o yatak o malzemeden dolayı gelecek taşkını geçiremeyecek. Meydana gelen taşkın kentin içine yayılacak. Bir an önce malzemeleri hemen kaldırmaları gerekiyor. Ciddi bir tehlike var ortada. DSİ'nin bir an önce bu tesise müdahale etmesi gerekiyor."

Samsun'da o sayı açıklandı! 441 bini geçti Samsun'da o sayı açıklandı! 441 bini geçti

ELVAN İLHAN 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN