Miras paylaşımı hakkında yanlış bilgiler dolaşırken, bazı durumlarda istisnai koşullar nedeniyle çocuklar mirastan pay alamayabilir.

MAHRUM BIRAKILIR

Türk Medeni Kanunu 510. Madde hükmü uyarınca mirasçının miras bırakana ya da yakınlarına karşı ağır bir suç işlemesi ya da mirasçının miras bırakana veya aile üyelerine karşı aile hukukundan kaynaklanan görevlerini önemli ölçüde yerine getirmemesi halinde mirastan çıkarılabilir. 

Kahvenin bir şifası daha ortaya çıktı! Kahve içmek o hastalığa da iyi geliyor Kahvenin bir şifası daha ortaya çıktı! Kahve içmek o hastalığa da iyi geliyor

Miras bırakanın ölümüne doğrudan veya dolaylı olarak neden olan çocuk, mirastan yasal olarak mahrum bırakılabilir. Bu durumda, diğer kardeşler mirası aralarında paylaşabilir.

DAHA FAZLA PAY ALIR

Bir kişi, mal varlığının paylaşımında çocukları arasında farklı oranlar belirlemek istiyorsa, bu isteğini resmi bir vasiyetname ile ifade edebilir ancak burada dikkate alınması gereken önemli bir kural bulunuyor. 

Miras bırakacak kişi, mal varlığının yarısını çocukları arasında saklı pay olarak ayırmalıdır. Kısaca miras bırakan çocukları arasında miras paylaşım oranlarını değiştirebilir. Mirasın yarısını bir çocuğuna bırakabilir bir diğer yarısı ise saklı pay olarak kabul edilir ve bu kısım diğer çocuklara eşit olarak paylaştırılır.

GEÇERSİZ KILINABİLİR

Saklı pay, miras bırakanın ölümünün ardından dahi vasiyetname ile başkasına devredilmesi mümkün değildir. Mirasçı, mirasının kalan bir diğer yarısını bir çocuğuna bırakarak kardeşler arasında farklı oranlarda miras paylaşımı yapabilir. 

Ancak, bu oranın diğer kardeşlerin saklı paylarını ihlal etmemesi gerekir. İhlal etmesi durumunda ise mahkeme kararıyla vasiyetname geçersiz kılınır.

MİRAS KİME KALIR?

Miras dağıtımında, mirasçının alt soyu yani çocuğu ve torunu yoksa mirasçının mirası, ölen kişinin yakınlarına bir zincir şeklinde bakılır ve ona göre paylaştırılır.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.