Samsun'un Havza ve Vezirköprü ilçelerinin sınırını belirleyen İstavroz Çayı üzerinde ve kemerinde bulunan mescitle dikkat çeken 7 asırlık tarihi Kurt Köprü mimarisi ve çevresindeki doğal güzelliklerle vatandaşların ilgisini çekiyor. İşte Kurt köprü hakkında detaylar..

KURT KÖPRÜ;

SASKİ su kesintisi duyurusu: Samsun'da 3 ilçede sular kesilecek SASKİ su kesintisi duyurusu: Samsun'da 3 ilçede sular kesilecek

Mimari estetiğiyle dikkat çeken Kurt Köprü , Vezirköprü ilçesi Tekkekıran Mahallesi’ndeki İstavroz Çayı üzerinde bulunuyor. Eski dönemlerin kervan yollarını, han kalıntılarını, yok olmuş iskan alanlarının izlerini saklayan Kurt Köprü, tarihi geçmişi, mimari tarzı ve anıtsallığıyla Samsun’un turizmi açısından büyük önem taşıyor. İnşa kitabesinin olmaması sebebiyle ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen, ‘Altın Yol’ ve ‘İpek Yolu’ olarak da adlandırılan güzergah üzerinde bulunan Kurt Köprü, görünüşü, malzeme ve teknik özellikleri ve kemer açıklığıyla etkileyici bir görüntü sunuyor. Köprünün ayağında 3 kişinin cemaatle namaz kılabileceği 6 metrekarelik bir mescit yer alıyor. Boyu 87 m, genişliği ortalama 4.60 m, yüksekliği 13.50 olan köprünün, ortasında bulunan ayak üzerinde sivri kemerli iki gözü, yapının esasını oluşturuyor. Bunların doğusunda, daha küçük, sivri kemerli bir başka göz, batıda ise küçük sivri bir boşaltma kemeri görülüyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: Haber merkezi