Memur zammı için geri sayım devam ediyor. Haziran ayı enflasyonun açıklanmasıyla altı aylık enflasyon farkı belli olacak. Toplu sözleşme zammının üzerine enflasyon farkı da eklenecek. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim öncesinde yaptığı açıklamada en düşük memur maaşının 22 bin TL olacağını belirtmişti. Uzmanlar bu rakamlar için seyyanen zammın söz konusu olabileceğini dile getiriyor…

MEMUR MAAŞ ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 

Memur maaş zammının açıklanması için öncelikle Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ve 6 aylık enflasyon farkının ortaya çıkması bekleniyor. Haziran ayı enflasyon rakamları ise 5 Temmuz Çarşamba günü saat 10.00’da açıklanacak.

MEMUR MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK? 

Ocak ayı Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %57,68, aylık %6,65,

Şubat ayı Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %55,18, aylık %3,15,

Mart ayı Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %50,51, aylık %2,29,

Nisan ayı Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %43,68, aylık %2,39,

Mayıs ayı Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %39,59, aylık %0,04 oldu.

5 aylık enflasyon verilerine göre;

5 aylık enflasyon oranı: yüzde 15,26

5 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı: Yüzde 15,26 oldu.

Memur maaşlarına yılın ilk 6 ayı için yüzde 8 oranında sözleşme zammı yapıldı. Bu nedenle yüzde 8’in üzerindeki enflasyon oranı memur ve emekli sandığı emeklilerine zam olarak yansıyacak. 5 aylık rakamlara bakıldığında memur ve memur emeklilerine en az yüzde 7,13'lük enflasyon farkı görünüyor. 5 aylık verilere göre SSK ve Bağkur emeklilere yapılacak zam oranı ise şimdiden yüzde 15,26 oldu.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, memurlara yapılacak muhtemel alternatifleri şu şekilde sıraladı:

"HAFTA SONUNA KALMADAN BELLİ OLACAK"

"Memurun zam oranı bu hafta sonuna kalmadan belli olacak. Çarşamba günü enflasyon açıklandıktan sonra ya o günün akşamında zaten çalışmalar yapıldı, yapılıyor. Bugün muhtemelen sayın Cumhurbaşkanımıza bir sunum yapıldı. Burada farklı alternatifler ve simülasyonlar sayın

Cumhurbaşkanımıza sunulmuştur. Enflasyon beklenecek çarşamba günü. Yapılan çalışmalar o enflasyonla birlikte ilan edilecektir. Ya o gün ya ertesi gün Meclis aşaması başlayacaktır. Memurlar ayın 15'inde maaşlarını alıyorlar ancak en azından 1 hafta öncesinden bordroların hazırlanmış olması gerekiyor. Dolayısıyla yeni zamlı maaşları alabilmeleri için hafta sonu da dahil o günlerde bitmesi lazım. Yasal mevzuatın ayrıntılı bir düzenleme olmayacağını düşünüyorum. Toplu sözleşmenin 4. 6 ay zam diliminin ilgili maddesi değişecek. Meclis aşamasında komisyonda da çok tartışılacağını düşünmüyorum. 4 milyon civarında aktif memuru, yaklaşık 15 milyon emekliyi ilgilendiren bir düzenlemenin TBMM aşamasının da hızlı olacağını düşünüyorum."

MEMURA SEYYANEN ZAM VAR MI? 

 "Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Cumhurbaşkanı Yardımcımız Cevdet Yılmaz başkanlığında bir çalışma yapıldı. Bürokratlar ve bakan yardımcıları düzeyinde de bu çalışmalar devam etti. Bu çalışmalarda farklı alternatifler ortaya çıktı. Başından beri şunu savunuyorum: Sayın Cumhurbaşkanı en düşük kamu görevlisi maaşının 22 bin lira olacağını söyledi. Mevcut duruma göre en düşük memur maaşının yüzde 85 civarı bir artışı anlamına geliyor.

Bu bütün kamu çalışanlarına verilir mi? Başından beri söylüyorum. Bu ihtimal çok mümkün görünmüyor. Yapılacak artışın bir miktarı oransal, geriye kalan da seyyanen yapılacaktır diye düşünüyorum. Tahminim özellikle yüzde 25 seviyelerinde bir oransal zam verilip üzerine de 7-8 bin lira arasında seyyanen zam verilme ihtimalini kuvvetle muhtemel olacağını düşünüyorum. Bu formülle en düşük devlet memuru maaşını 22 bin liraya çıkaran bu durum bütün kamu görevlilerine yansıtılacaktır. Her bir kamu görevlisi aldığı maaşa göre herkese eşit oranda oransal ve seyyanen yapılacak zammın maaşlardaki etkisi de farklı kalemlerde olacak. Yüzde 85'ten başlayacak."

MEMUR ZAMMIYLA İLGİLİ OLASI SİMÜLASYONLAR 

"Örneğin maaşı 15 bin lira olan bir kamu görevlisini düşünelim. Yüzde 25 zam verildiği takdirde 18 bin 750 liraya çıkar. 7 bin lira seyyanen verildiği takdirde 25 bin 750 lira olur. Bunun maaş artışı ise yüzde 71'e tekabül eder.

Her bir kamu çalışanı mevcut maaşını yüzde 25 artırıp üzerine 7 ya da 8 bin lira koyduğunda kendi maaşındaki artışın oranını görebilir.

Yine başka bir simülasyon üzerinden söyleyelim. 20 bin lira alan bir kamu görevlisi yüzde 25 zam verildiği takdirde 25 bin liraya çıkar. 7 bin lira seyyanen zamla 32 bin liraya çıkar. Buradaki artış yüzde 60'a tekabül eder. 8 bin lira seyyanen verildiği takdirde 33 bine çıkar, artış yüzde 65'e tekabül eder.

30 bin lira alan birisi yüzde 25 ve 7 bin seyyanenle 44 bin 500, 8 bin verilirse 45 bin 500 olur. 7 bin seyyanende yüzde 48 artışa tekabül eder, 8 bin lira verildiğinde bunun da karşılığı yüzde 51'e tekabül eder.

18 yaşını dolduran herkese genç kart! Ücretsiz veya indirimli sinema,tiyatro, müze.... 18 yaşını dolduran herkese genç kart! Ücretsiz veya indirimli sinema,tiyatro, müze....

Tabi biz bunu sadece bir örnek üzerinden, varolan alternatiflerden tahmin ediyoruz. Son 1 haftadır en kuvvetli gördüğüm ihtimal bu. Elbette hem Çalışma Bakanlığımızın hem Hazine ve Maliye Bakanlığımızın bu konularda büyük tecrübeleri var. Onlar farklı alternatifler, farklı modeller, farklı teklifler de sunabilirler. 

Ama bir akademisyen olarak, bu işin 25 yıldır içinde olan biri olarak bana en makul gelen alternatiflerden birisi bu. Dikkat ederseniz oransal bir zam ve seyyanen bir zam bütün kamu görevlilerine verildiğinde maaşlarındaki etkisi yüzde 85'ten başlayarak yüzde 40'lara gidecek bir skala oluşturacaktır. Bu nedenle yansıması kademeli olacak diyoruz. Artış kademeli değil, artış herkese bir miktar oransal, bir miktar seyyanen yapılacak ama maaşlardaki etkisi oransal kademeli olacak."

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.