SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ'NDE GERGİNLİK 

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Başkan Mustafa Demir, Atakum ilçesindeki yat limanının doldurulacak olmasına tepki gösteren Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci'ye sert çıkınca ortam bir anda gerildi. 

"SESLER BİR ANDA YÜKSELDİ"

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Büyükşehir Belediyesi tarafından Kurupelit Yat Limanı'nın doldurulması ile ilgili mecliste görüşülen imar plan değişikliğine karşı çıkarak, "Ortak akılla yapalım sevgili başkanım. Yapmayın. Atakum'a kıymayın. Atakum'la çok uğraşıyorsunuz. Yeşili ticaret alanına çeviriyorsunuz. Yapmayın bunu neden yapıyorsunuz. Beraber tartışalım" ifadeleriyle Demir'e seslendi. Mustafa Demir de muhalefetin Samsun'u ihya edecek bir projenin yapılmaması için uğraşan bir muhalefet anlayışı olduğunu belirterek, "5 yıllık dönemde Atakum'un canına okudunuz farkında değilsiz. Yalı Kafe için siz hayır dediniz, Marina gibi yatırıma karşı çıkıp milletvekili getirip basın açıklaması yapıyorsunuz. Ne anlarsınız o işlerden" diyince hem tansiyon hem de sesler bir anda yükseldi. 

"ATAKUM'LA ÇOK UĞRAŞIYORSUNUZ"

Söz konusu maddenin görüşüldüğü sırada söz alan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, "Hepimiz biliyoruz ki Atakum, Karadeniz'in turizm, kültür, sanat ve üniversite kenti. 12 belediye başkanımız burada oturuyor. Burayı ortak akılla oluşturmamız lazım. Sahilde tek kalan yer orası. Marina'nın önündeki yeşil alanın Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne geçmiş olması da hukuki tartışma konusu. Hangi akılla yapıldı o da belli değil. Bir tek orası kaldı elimizde. Sahili, sahil olmaktan çıkaracak bir proje bu. Belli aralıklarla 4 metre derinliğinde zemin temizliği yapılması gerekir. Şimdi yapalım. Önceki dönem belediye başkanı oraya para harcamış oraya bir marina yapmış. Eksikleri yapalım. Ortak akılla yapalım sevgili başkanım. Yapmayın. Atakum'a kıymayın. Atakum'la çok uğraşıyorsunuz. Yeşili ticaret alanına çeviriyorsunuz. Yapmayın bunu neden yapıyorsunuz. Beraber tartışalım" diyerek Demir'e seslendi.

"NE ANLAR O İŞLERDEN?"

Bir çok şehrin peşinden koşup da başaramadığı bir yatırımı, Samsun'a yapılmaması için uğraşan bir muhalefet anlayışı olduğunu belirterek Deveci'ye yanıt veren Mustafa Demir, "Şu anda orası ne durumda? Siz neden bahsediyorsunuz ya? Dolgu alanı olarak yapılmış bir plan, oraya teknenin bağlandığına bakmayın doldurulması gerekiyor olduğu gibi. Biz o dolguya razı değiliz. Marina yapımı için 3,5 yıldır çalışıyoruz. Buranın similasyonları yapıldı. Dereköy balıkçı barınağının sebep olduğu aksaklıkları gideren bir proje bu. Siz bundan bir şey koparmaya çalışıyorsunuz siyaseten. Asla bir şey çıkmaz. Kıyıya zarar verecek projenin bakanlıktan geçmesi mümkün değil. Kriterler var orada. Sayın Cemil Deveci 'Atakum'la uğraşmayı bırakın' diyor. Ah Cemil bey ah. 5 yıllık dönemde Atakum'un canına okudunuz farkında değilsiz. Yalı Kafe için siz hayır dediniz, Marina gibi yatırıma karşı çıkıp milletvekili getirip basın açıklaması yapıyorsunuz. Ne anlar o işlerden. Çok mahçup oldum. Şu işe bak. Bir şehir marina yapacak" diye konuştu.

Gürkan Sarıkaya ile Kanal S Ana Haber 6 Aralık Çarşamba Gürkan Sarıkaya ile Kanal S Ana Haber 6 Aralık Çarşamba

"YAPMAYIN GÖZÜNÜZÜ SEVEYİM"

Bu ifadelerin üzerine Deveci de Demir'e, "Şehir marina yapmıyor. Bir marinayı yıkıyor yeni marina yapıyor. O marinayı ben yapmadım. Sizden bir önceki belediye başkanı yaptı.  Biz siyaset yapmıyoruz sevgili başkanım yapma. Bu kentte beni en iyi tanıyan sensin. Yıkıyorsunuz, döküyorsunuz. Yapmayın gözünüzü seveyim ya. Mimarları, mühendisleri belediye başkanı yapmamak lazım" diye karşılık verdi. 

"SİZ YIKMAYA MAHKUMSUNUZ"

Bunun üzerine Demir de, "Ne marinası? Marina mı o? Yapma Allah aşkına. Onu bile bilmiyorsunuz. Bırak o işleri. Siz ne anlarsınız? Siz yıkmaya mahkumsunuz, yapmaya değil" dedikten sonra Deveci'nin sözünü keserek maddeyi oylamaya sundu. Gündem maddesi, AK Parti'nin onaylamasıyla meclisten geçti. MHP çekimser kalırken, CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi de ret verdi.

NEJLA KAYA

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.