Devamsızlık süresi ve devamsızlık hakkı özellikle liselerde daha çok gündem olsa da farklı kademelerde çeşitli sebeplerden dolayı okula gidemeyecek öğrenciler için de oldukça önemli bir konu. Zira Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda eğitim gören öğrenciler belirlenen devamsızlık hakkı süresini geçtiğinde başarısız sayılacak. İşte 2023-2024 devamsızlık hakkı kararı…  

LİSELERDE DEVAMSIZLIK HAKKI KAÇ GÜN 2023-2024? 

Bakan müjdeyi verdi! Paralar perşembe günü hesaplarda olacak Bakan müjdeyi verdi! Paralar perşembe günü hesaplarda olacak

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmeliğe göre ilkokul, ortaokul ve liselerde devamsızlık süresi özürsüz 10 günü toplamda ise 30 günü aşan öğrenciler not ortalaması ne olursa olsun başarısız sayılacak.

İLKOKUL, ORTAOKUL VE LİSELERDE DEVAMSIZLIKTAN KALMA VAR MI? 

Yeni yönetmeliğe göre liselerde sınıf tekrarı geri getirildi. Aynı zamanda devamsızlıkta art arda özürsüz 2 gün devamsızlık yapan öğrencinin velisi okula çağrılacak. Okullar bünyesinde önleme ve müdahale yönlendirme komisyonu kurulacak.

Sınıf tekrarı hazırlık sınıfı hariç, orta öğrenim süresince en fazla bir defa yapılacak. Öğrenim süresi içinde ikinci defa sınıf tekrarı durumuna düşen öğrencilerin ders yılı sonunda okulla ilişiği kesilerek veli ve öğrenci talebi de dikkate alınarak mesleki eğitim merkezine, Açık Öğretim Lisesine, Mesleki Açık Öğretim Lisesine veya Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine kayıtları yapılacak.

Liselerde yeni dönem başlıyor. Yürürlük Resmi Gazete'de yayımlandı ve böylelikle alt sınıf dahil 6'dan fazla dersi başarısız olan öğrenci sınıf tekrarı yapacak. 50 ortalama ile sınıf geçme uygulamasına son verildi.

Açık liseye geçişlere de kısıtlama getirildi. Bundan böyle yönetmelik çerçevesinde, istisnai durumlar hariç açık liseye geçilemeyecek.

ÜNİVERSİTELERDE DEVAMSIZLIKTAN SINIFTA KALMA VAR MI? 

Üniversitelerde devamsızlıktan sınıfta kalma durumu ders ve dersin hocasına göre değişiklik gösteriyor. Kimi derslerde devam zorunluluğu bulunmazken kimi derslerde öğrencilere verilen devamsızlık süresi 2 veya 3 saatle sınırlı kalabiliyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.