İnternet 1 Ocak’ta zamlanıyor! İşte tüm fiyatlar İnternet 1 Ocak’ta zamlanıyor! İşte tüm fiyatlar

Samsun Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Karadeniz’de bu yıl fındıkta meydana gelen rekolte azalışının yüzde 15’nin nedeninin kahverengi kokarca gibi zararlılar olduğunu belirterek, zamanında ve topyekun mücadelenin önemine değindi.

"SEFERBER OLUNACAK"

Kahverengi kokarca böceği ile mücadele toplantısı, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Zirai Karantina Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantıda 2017 yılında Gürcistan'dan giriş yapan, 2019 yılında Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun ve İstanbul'da görülen kahverengi kokarca ile mücadelede alınacak tedbirler görüşüldü. Fındık bahçelerinin kahverengi kokarca tehdidi altında olduğunu kaydeden Müdür İbrahim Sağlam, “Daha sonra telafisi olmayacak önlemler alacağız. Bu sene kokarca zararlısı çok tehdit vermedi. Bu seneyi atlattık ama seneye olmayacak anlamına gelmiyor. Akdeniz ikliminin etkilerini Karadeniz’de de göreceğiz. Karadeniz’de hiç görülmeyen süne zararlısı bile göründü. Toplam 90 zararlı ile mücadele ediyoruz. Bunlardan en önemlisi de kokarca türü. Ülkemize girdikten 6 yıl sonra bizi tehdit ediyor. Samsun'u çok etkilemedi ama Ordu’da Giresun’da, Trabzon’daki kayıpların yüzde 15’i kokarcadan dolayı oldu. Biz set öreceğiz. Ordu'dan buraya geçmeyecek. Biz tedbirimizi alacağım, tüm kurum ve kuruluşlar bunun için seferber olacağız” diye konuştu.

"KÖYLERDE TAVUK KALMADI"

Köylerin boşalmasının da zararlıların çoğalmasında etkili olduğunun altını çizen Sağlam, “Biz zararlılarla mücadelede gerekli tedbirleri alacağız. Asıl sıkıntı köylerin boşalmasıdır. Tavuk yok, avcılar keklik ve diğer türleri vurdu. Keneyi ben mi yiyeceğim? Bunlar kene ve zararlı düşmanıydı. Keklik azalınca süne zararlısı çoğaldı. Köyler azaldı, zararlı çoğaldı. Bu zararlıların çoğalmasında köylerin boşalması etkili oldu. Dengeyi bozduğumuz zaman bir yerden çıkıyor. Zararlıların çoğalmasının asıl sebeplerinden biri bu.  Bir de bilinçsiz ilaçlama da mücadeleye zarar veriyor. Yanlış ilaçlamadan dolayı bazı bahçelerde yararlı böcekler öldürülüyor. Her türlü mücadelede yeterli ve bilinçli müdahale hayati önem taşıyor” şeklinde konuştu.

"TÜM METODLARIN  UYGULANMASI GEREKİYOR"

“Kokarca ile mücadele projelerini yürütmeye devam ettiklerini dile getiren Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Kibar Ak ise, "Çalışmalar neticesinde bir laboratuvar kurduk ve İtalya’dan kokarcaları yiyen bir böcek getirerek koloni üretimini sağlıyoruz. 2023 yılında ilk defa 3 lokasyonda bu böcekleri saldık. Bu biyolojik mücadele dünyada da en etkili çözüm olarak kullanılıyor. Zararlı ile biyolojik mücadelenin oturması için bir süreye ihtiyaç var. Bu sürede zararlılar çok tahrip edici olduğu için hangi mücadele metodu varsa onların hepsinin uygulanması gerekiyor” dedi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.