Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla,Bakan Vedat Bilgin, asgari Ücret Tespit Komisyonu'nu bugün saat 14.00'te toplantıya çağırdı. Milyonların gözü bugün yapılacak toplantıya çevrilirken, asgari ücretin ne kadar artacağı büyük merak konusu. 

KOMİSYON SAAT 14.00'TE TOPLANIYOR

Asgari ücrete ara zam konusunda bir süredir devam eden gayri resmi görüşmeler bugün resmi nitelik kazanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki akşam kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamanın ardından Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nu bugün saat 14.00'te toplantıya çağırdı. Komisyonda işçileri TÜRK – İŞ, işverenleri de Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) 5'er üye ile temsil edecek. Komisyonda hükümet adına da 5 üye görev yapacak.

TÜRK-İŞ: EN MAKUL ARTIŞ 6 AYLIK ENFLASYON FARKI

TÜRK – İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, geçen hafta yaptığı açıklamada, "Milletin talebine cevap vermek lazım. İşçiye, çalışana nefes aldıracak ücret verilmeli" diyerek, en makul artışın 6 aylık enflasyon farkı olduğunu söyledi. Enflasyonun üzerinde artış yapılmasını veya gıda enflasyonunun dikkate alınmasını isteyen görüşler de dile getirildi.

TİSK: BELİRSİZLİK ORTAMI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ise yaptığı açıklamada, Türkiye'nin tüm dünya gibi olağanüstü ekonomik şartların küresel boyutta yaşandığı bir dönemden geçtiğini, artan emtia fiyatları, enerji ve taşıma maliyetlerinin yanı sıra Rusya – Ukrayna krizi gibi küresel sorunlar ve yüksek belirsizlik ortamının birçok sektörü olumsuz etkilemeye devam ettiğini belirtti. Akkol, asgari ücretle ilgili yapılacak değerlendirmelerde bu belirsizlik ortamının göz önünde bulundurulmasının kritik öneme sahip olduğunu kaydetti.

YENİ ASGARİ ÜCRET NE OLUR?

Şu an asgari ücret brüt 5004 TL. Bu tutardan 700.56 TL SGK primi işçi payı, 50.04 TL de işsizlik sigortası primi işçi payı olmak üzere toplam 750.60 TL kesiliyor. İşveren ayrıca 775.62 TL SGK primi, 100.08 TL işsizlik sigortası primi olmak üzere 875.70 TL prim ödüyor. Böylece asgari ücretin işverene maliyeti 5.879.70 TL'ye ulaşıyor.

YÜZDE 20 ORANINDA ZAMLA NET 5104 LİRAYA ÇIKACAK

Brüt asgari ücrete yüzde 20 oranında zam yapıldığında asgari ücret brüt 6004.80 TL, net 5104.08 TL'ye çıkacak.

Yüzde 25 artışla asgari ücret brüt 6.255 TL, net 5316.75 TL;

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN