Kahramanmaraş'ta 1994 yılında yapılan 18 katlı İl Özel İdare binası, arama motoru Google'da "dünyanın en saçma binası" olarak ilk sırada yer alıyordu. Binanın dış cephesi sarı, mavi ve kırmızı renkleriyle hem görselliği hem de işlevsiz olması sebebiyle sürekli eleştirilere maruz kaldı. 2022 yılında kontrollü olarak yıkılan dünyanın en saçma binasının 40 dönümlük alanına ise depremzede esnaf için "Samsun Çarşısı" inşa edilmeye başlandı. 32 dükkan, iki kafeterya ve lavabolardan oluşan çarşının kısa sürede tamamlanması planlanırken, depremzede esnafın kullanımına verileceği kaydedildi.

"DÜNYANIN EN SAÇMA BİNASI" OLARAK TANIMLANIYOR 

Şehirde esnaflık yapan kaynakçı ustası Ertuğrul Kekeç, yaptığı açıklamada, binanın büyük bir kısmı kullanılmadığı için "dünyanın en saçma binası" olarak tanımlandığını söyledi.

Terme'de yaz hazırlığı! Çiçek ve ağaç yetiştiriliyor Terme'de yaz hazırlığı! Çiçek ve ağaç yetiştiriliyor

"TEHLİKELİ BİR YIKIMDI"

Kekeç, "Binanın büyük bir kısmı kullanılamadığı için öyle bir imaj oluşturdular. Yoksa yapılması zor binaydı. İnsanların kafasında klasik düz bina oluştuğu için bu bina bir türlü kendini sevdiremedi. En sonunda da yıkıldı. Yıkması da zordu. En üstte büyük ekskavatörler çıkarttılar. Yıka yıka indirdi, tehlikeli bir yıkımdı" diye konuştu.

AW862035_06

"ESNAFIN HİZMETİNE SUNMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Depremzede vatandaşlar için çarşı kurduklarını ifade eden Ali Rıza Köksal ise, "Depremden dolayı esnafın dükkanları zarar gördüğü için onlara çelik konseksiyon dükkan imal ediyoruz. İki tane kafeteryası var. Bir an önce bitirip mağdur olan esnafın hizmetine sunmaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

"GEÇMİŞ OLSUN"

"Samsun Çarşısı" inşa ettiklerini belirten Yusuf Pala da, "Biz de çelik işini yapıyoruz. Sabah 8, akşam 6'ya kadar elimizden geldiğince hızlı çalışmaya gayret gösteriyoruz, bir an önce teslim edelim diye. Bütün depremzedelere geçmiş olsun diyorum" ifadelerini kullandı.

"KULLANIŞLI DEĞİLDİ"

Yıkılan binanın görsellerinin güzel olduğunu aktaran inşaat ustası Mehmet Dinç de, "Görsellerini gördüm. Mimarisi güzeldi ama kullanışlı değil diye yıkılmış" dedi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.