Türkiye'de emeklilik sisteminde yaşanan son gelişmeler, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin ardından "Kademeli emeklilik" konusunu da gündeme getirdi.  Peki Kademeli emeklilik çıktı mı? Kademeli emeklilik şartları neler ve kimleri kapsayacak, torba yasada var mı?

KADEMELİ EMEKLİLİK ŞARTLARI 2024

Kademeli emeklilik düzenlemesi, son dönemde kamuoyunun yoğun ilgisini çekmeye devam ediyor. Bu düzenlemenin yasalaşması halinde, belirli bir dönem arasında sigortalı olarak çalışmaya başlayan vatandaşların kademeli emeklilik avantajından faydalanmaları mümkün olacak. EYT'den yararlanamayan bireyler için alternatif bir çözüm sunan bu sistem, emeklilik şartlarını daha esnek bir hale getirmeyi amaçlıyor.

Para 1621606196

BAĞ-KUR'LULAR İÇİN PRİM GÜN SAYISI DÜŞEBİLİR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamaları, Bağ-Kur'luların prim gün sayısının 9 bin günden 7 bin 200 güne düşürülmesi planlarını içeriyor. Bu değişiklik, sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilirliğini korurken, vatandaşların emeklilik haklarına daha erişilebilir kılmayı hedefliyor. Bakan Işıkhan, bu konudaki çalışmaların devam ettiğini ve seçim öncesinde verilen vaadin yerine getirileceğini belirtti.

KADEMELİ EMEKLİLİK GÜNDEMDE Mİ?

Emeklilikte prim gün sayılarının eşitlenmesi ve kademeli emeklilik düzenlemesi, özellikle SSK ve Bağ-Kur ayrımı gözetmeksizin çalışanların erken emeklilik imkanına kavuşmasını sağlayacak. Ancak bu konuda henüz kesin bir bilgi veya resmi açıklama yapılmadı.

SGK emeklilere müjdeyi verdi! Artık tamamen ücretsiz SGK emeklilere müjdeyi verdi! Artık tamamen ücretsiz

KİMLER YARARLANABİLİR?

Kademeli emeklilik, belirli bir yaş ve prim gün sayısına ulaşan sigortalıların kısmi olarak emeklilik hakkı elde etmelerini sağlayan bir sistemdir. 1999 ile 2008 arası çalışmaya başlayanlar bu düzenlemeden yararlanabilecek.

TORBA YASADA VAR MI?

Ekonomik düzenlemeleri içeren torba yasada sona gelindiğinde, kademeli emeklilik gibi önemli düzenlemelerin de gündeme gelmesi bekleniyor. 3600 ek gösterge, taşeron işçilere kadro gibi konularla birlikte kademeli emeklilik de vatandaşların merakla beklediği maddeler arasında.

takvim

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.