Fındık alım fiyatı Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası ilan edildi. Buna göre, TMO fındık alım fiyatı Giresun kalite için 84 lira, Levant kalite için 82 lira 50 kuruş olarak belirlendi. İYİ Parti Salıpazarı İlçe Başkanı Şakir Şahin açıklanan fındık taban fiyatlarını eleştirerek, açıklanan rakamı fındık üretimini bitirmeye yönelik bir hamle olarak yorumladı. 

"KADERİNE TERK EDİLDİ"

Açıklanan taban fiyatının fındık üretimini bitirmeye yönelik bir hamle niteliği taşıdığını öne süren, Şahin, "Seçimden istediğini alan AK Parti iktidarı yine çiftçimizi kaderine terketti. 82.50 TL olarak belirlenen fındığın taban fiyatı adeta bölgede fındık üretiminin bitirilmesine yönelik bir hamle niteliği taşıyor. Türk fındığına küresel sermayenin direktifleri doğrultusunda değer biçen AK Parti iktidarı milliliği ağzından düşürmemesine rağmen milli tarımın yapı taşlarından bir tanesi olan fındığımızın çiftçimize kambur olmasını mı amaçlamaktadır?" dedi.

WhatsApp Image 2023-08-08 at 20.38.26

"BASİRETSİZ EKONOMİ YÖNETİMİNİN ESERİ"

Bölge insanımız bu muammeleyi hak etmiyor diyen Şahin, "Bugün gübrenin tonu 12.700 TL, mazotun litresi 37 TL, fındık toplayan işçilerin günlüğü 600-700 TL arasında değişiyor. Bununla birlikte fındık altı ot temizlik maliyeti günlük 1.500 TL tutarında. Diğer yandan patozlama işleminin 1 saati 2 bin TL maliyetlerine ulaşmış durumdadır. Fındık dallarının ve meyvesinin bir tank ilaçlama maliyetini 1.700 TL'ye ulaşmış durumda. Ayrıca güneydoğudan gelen işçi sayısı geçen seneye göre az olduğu nedeni ise artan yakıt fiyatlardan dolayı işçilerin gidiş geliş nakliye ve araç maliyetlerinin çok yüksek olması bu maliyetlerin artış sebebi de bu iktidarın beceriksiz ve basiretsiz ekonomi yönetiminin eseridir. Bu maliyetlere ulaşan fındığın taban fiyatına 82.50 TL vermek çiftçimizi açlığa terketmektir. Ak Parti iktidarına %80 oy veren bölge insanımız bu muameleyi haketmemektedir." ifadelerini kullandı. 

Şahin açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı; 

TMO'nun da fındık alımlarına ne zaman başlayacağı belirsizliğini koruyor. Depolarda geçen senenin fındığının dolu olduğu biliniyor. Fındık ihracatı için İtalyan firmaların icazeti mi beklenmektedir?

Her geçen gün tüketim maddelerinin artan fiyatları doğrultusunda oluşan yaşam pahalılığı karşısında geçimini fındığa bağlayan üreticimizin hakkı yine verilmemiştir. Sayın Erdoğan'ın elini korkak alıştırmadığı tek ücret kendi maaşıdır.

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal  Avcı'dan TMO'ya çağrı! Üretici mağdur oldu Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal  Avcı'dan TMO'ya çağrı! Üretici mağdur oldu

ELVAN İLHAN

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.