Merkez Bankası faiz kararı açıklandı: İşte yeni oran Merkez Bankası faiz kararı açıklandı: İşte yeni oran

BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR

Aile Destek Programı adı verilen sistemden aylık nakdi geliri belirli bir sınırın altında olan vatandaşlar faydalanabiliyor. Başvurular e-Devlet'ten yapılıyor ve başvurusu onaylananların hesabına 1.250 TL yatırılıyor. Yardım miktarı hanede kişi başına düşen gelir tutarına göre değişkenlik gösteriyor. Devletten ihtiyaç sahiplerine 12 ay boyunca ödenen Aile Destek Programı başvuruları devam ediyor. 

12 ay süreyle yapılan Aile Destek Programı ödemelerinin bu yıl son bulması bekleniyordu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Aile Destek Programı'nın uzatılmasına karar verilmişti. Nakdi aile destek programından 3,7 milyon kişi faydalandı. Ailelere 35 milyar liranın üzerinde destek sağlandı ve süre 1 yıl daha uzadı.

Aile Destek Programı, ihtiyaç sahipleri ailelere en fazla 12 ay boyunca ödeniyor. Hanelerde kişi başına düşen gelir tutarına göre hesaplanıyor. Ödemeler 850 ile 1250 lira arasında değişiyor. Ödemeler ise, genellikle her ayın 15'inden sonra yapılıyor.

BAŞVURU ŞARTLARI ŞÖYLE

Başvuru yapan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.

Mavi Kart sahibi olan bireyler de başvuruda bulunabilir.

Başvuru yapan kişinin yerleşim yeri yurt dışında olmamalıdır.

Hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan veya yurt dışında çalışan, yurt dışı borçlanan ya da özel sandıklar kapsamında olan kişilerin bulunmaması gerekmektedir.

Başvuruda bulunan kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.

450 TL ve altı geliri olanlar: 1.250 TL

450 TL üzeri - 911,15 TL ve altı geliri olanlar: 1.100 TL

911,15 TL üzeri - 1372,30 TL ve altı geliri olanlar: 950 TL

1372,30 TL üzeri - 1833,45 TL altı geliri olanlar: 850 TL 

Aile Destek Programı kapsmaındaki ödemeler PTT şubeleri aracılığıyla alınıyor. PTT kartı olanlar kurumun ATM'lerinden de para çekebiliyor.

Bu programa başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların iki seçeneği bulunuyor. E-Devlet kapısından online sistemle kolaylıkla başvuru yapılabiliyor. Ayrıca ikametgahın bağlı bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuru işlemleri tamamlanabiliyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.