HAVZA'DA HASAT ZAMANI BAŞLIYOR

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, yaptığı açıklamada, TMO'nun alım fiyatlarını ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 250 lira ve bu fiyata ilave olarak bakanlığımız tarafından Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı tüm üreticilerimize buğday için ton başına bin lira hububat üretim primi destek olarak verileceğini belirterek, “Geçen yıl bazı üreticilerimiz TMO alım fiyatını açıkladıktan sonra fiyatlar yükselecek diye ürünlerini satmadı ve TMO alımları sonrası fiyatlarda yaşanan düşüş nedeni ile ya zarar etiler yada ürünlerini satmadılar. Bu yıl TMO piyasa şartlarına göre oldukça uygun bir alım fiyatı açıkladı. Tüm çiftçilerimiz ÇKS kayıtlarına uygun olarak TMO’ya ürün teslim edebilecekler. “ dedi.

ÖNEMLİ UYARILARDA BULUNDU

Genç, TMO’ya ürün teslim edecek olan ÇKS kayıtlı üreticilerin randevularını http://randevu.tmo.gov.tr/tmoHars/ Web adresi üzerinden alabileceklerini belirterek; “Yeni hasat edilen ürünlerinizin rutubetsiz olması, taş ve toprak gibi yabancı maddelerden arındırılması gibi durumlara dikkat edilmesi menfaatleri icabı. Ayrıca bu yıl lisanlı depolarda TMO alım sistemine entegre edildi. Üreticilerimiz TMO sistemi üzerinden randevu alarak ürünlerini lisanslı depo işletmelerine teslim edebilecekler” dedi.

25 TON ALIM YAPILMASI ÖN GÖRÜLÜYOR

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, TMO Havza Ajans Amirliğinin geçen yıl 25 bin ton alım gerçekleştirdiğini belirterek “Öncelikle tüm TMO çalışanlarına geçen yılkı gayret ve çabalarından ötürü teşekkür ederim. Bu yılda Havza TMO Ajans Amirliğinin yaklaşık 25 bin ton kadar bir alım yapması ön görülmekte. Aldığımız bilgilere göre Havza TMO Ajans Amirliğinde alım hazırlıkları devam ediyor.”diye konuştu.

Genç, Havza’da özellikle bayram öncesi uzun süre devam eden sağanak yağışların rekolteyi olumsuz yönde etkilediğini ifade ederek; “Yağışlar ve su baskınları nedeni ile özellikle akarsu yakınlarındaki ve sağanak yağmurun etkili olduğu zirai arazilerde yaşanan su baskınları nedeni ile ürünlerde yatmalar oldu. Bizim tahminimiz bu yıl buğday rekoltesinde yaklaşık yüzde 15 ila 20 arasında bir kayıp yaşanacağı yönünde. Çiftçilerimize bereketli, afetsiz bir hasat dönemi diler, saygılar sunarım.” şeklinde konuştu.

Tarımda yeni dönem! Bölge merkez ofisi Samsun’da kurulacak Tarımda yeni dönem! Bölge merkez ofisi Samsun’da kurulacak

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.