Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya, ziyarette, Vezirköprü'de ayçiçeği hasadının başladığını, beklentilerinin bir an önce çiftçileri memnun edecek bir taban fiyatı açıklanması olduğunu söyledi.

Gürkan Sarıkaya ile Kanal S Ana Haber 6 Aralık Çarşamba Gürkan Sarıkaya ile Kanal S Ana Haber 6 Aralık Çarşamba

"İSTEĞİMİZ ALIN TERİNİN KARŞILIĞININ VERİLMESİ"

Kaya, "Yetkililerimizden isteğimiz ayçiçeği üreticisinin alın terinin karşılığının verilmesi, devlet desteklerinin artırılması, yüksek girdi maliyetleri olan tohum, gübre, ilaç, mazot maliyetleri karşısında üreticilerimizin ezdirilmemesidir. Ayçiçeği stratejik bir üründür. Ekim alanlarının artırılması gerekir. Fiyat ve alım garantisi, ayçiçeğinde ekim alanlarının artmasındaki önemli etkenlerdir. Ayçiçeği fiyatları üreticinin yeterli gelir elde edeceği seviyede tutulmalıdır. Ayçiçeği Toprak Mahsulleri Ofisi vasıtasıyla devlet müdahale alımı kapsamına alınmalıdır. Üreticilerimizin alın terinin karşılığını aldığı bir sezon olması en büyük temennimizdir." dedi.

"ÇİFTÇİMİZİN DESTEKLENMESİ ÖNEMLİ"

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç ise, "Girdi fiyatlarının ortada olduğu bu dönemde çiftçimizin desteklenmesi gelecek sezonu garanti altına almak adına önemli. Bu yıl kuraklıktan ötürü ayçiçeği rekoltesinde düşüş yaşanması muhtemel. İlçemizde hava şartlarının gidişine göre önümüzdeki hafta ayçiçeği hasadı başlayacak. Çiftçilerimize bol bereketli bir hasat diliyorum." diye konuştu.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.