Doğayla iç içe olmak tarihin bozulmayan yapısını görmek istiyorsanız rotanızı Ambarköy’e çevirin! İşte Ambarköy hakkında detaylar..

AMBARKÖY;

Açık Hava Müzesi konseptli Ambar Köy,  içinden akan dere, su değirmeni, seyir kulesi, ahşap çocuk oyun parkı, ahşap ve zincirli köprüleri ve külliyesi ile doğal yaşamın detaylarını yansıtıyor.  2010 yılında hayata geçirilen projeyle ahşap mimari kültürün yansıtılması   amacıyla "Ambarköy Açıkhava Müzesi oluşturuldu. Köylülerce bağışlanan 22 ahşap ambar alana nakledildi ve köy yaşamını anlatan evler yapıldı. Aslına uygun inşa edilen değirmen ve 300 yıllık ahşap cami de Ambarköy’ün en dikkat çeken unsurlarından.

AMBARKÖY NASIL BİR YER;

Açık hava müzesi konseptli Ambarköy, ziyaretçilerini geçmişe yolculuğa çıkarıyor. Geçmişte insanların günlük hayatlarında kullandıkları ancak bugün sadece hatıralarında kalan alet ve eşyalar müzeye dönüştürülen samanlıkta sergileniyor. Mimarisiyle tarihi bir atmosfer havası veren Ambarhan ise restoran olarak hizmet veriyor

Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin yaşatıldığı Ambarköy’deki ambarlarda, Hazreti Süleyman’ın mührünü temsil eden simge de yer alıyor.
 

.SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Samsun'da firari FETÖ hükümlüsü eski öğretmen yakalandı Samsun'da firari FETÖ hükümlüsü eski öğretmen yakalandı

Kaynak: Haber merkezi