Son dakika: “EYT Meclis’e geldi mi, ne zaman çıkacak? soruları gündemdeki sıcaklığını korururken gözler Ankara’ya çevrilmişti. EYT düzenlemesi için emeklilik şartları, askerlik, doğum borçlanması, staj gibi konularda soru işaretlerini giderecek açıklama AK Parti'den geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu EYT'ye ilişkin detayları açıklıyor.

Akbaşoğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili yasal düzenlemesini yapacağız dedik. 2021 yılında 2022 bütçesi görüşülürken bunları ifade etmiştik. İşte bugün şu anda EYT ile ilgili kanun teklifimizi AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak arkadaşlarımız TBMM Başkanlığı'na sunuyorlar ,hayırlı olsun.

Öncelikli olarak 4 maddeli bir teklif. Hakları genişletici şekilde bir düzenleme.

Düzenlemedeki en önemli madde yaş şartının kaldırılması. Mevzuata göre prim gün sayısını dolduran herkes kendi mevduatı çerçevesinde emekli olabilecek.

8 EYLÜL DETAYI

8 Eylül 1999 öncesi şartları sağlayanlar emekli olacak. Pim günü ve sigortalılık süresi mevcut mevzuattaki gibi kalacak. Buna göre SSK'lı EYT'liler 5000-5975 gün arasında değişen şartlarda emekli olacak. Emekli olanlar yeni sözleşmelerle birlikte çalışabilecek. EYTli her vatandaşın hemen emekli olma gibi bir zorunluluğu yok.

İŞVERENE 5 PUANLIK DESTEK PRİMİ

EYT ile emekli olanlar çalışanlar için işverene 5 puan destek primi verilecek.

Taşerondan kadroya geçen bütün çalışanlarımız bu kapsam içerisindedir. Taşerondan kadroya geçene emeklilik şartı kaldırılıyor. Kendi isteğine bağlıdır.

2 Milyon 250 bin insanımız 2023 yılı itibariyle emekliliği hak edecek.

EYT NE ZAMAN YASALAŞACAK?

Bu hafta plan bütçe komisyonunda görüşmeyi planlıyoruz. En geç haftaya salı günü ya da çarşamba günü EYT'nin yasalaşmasını öngörüyoruz. Şubat ayında Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla emeklilik başvuruları ister e-devlet'ten ister bizzat müracatla yapılabilir.

"ŞUBAT'TA BAŞVURANLAR MART AYINDA MAAŞLARINI ALACAK"

Şubat'ta başvuran bütün emeklilerin Mart itibariyle maaşlarını alabilme imkanı söz konusudur. En ufak bir endişe söz konusu değildir. EYT'lilerin daha az maaş alacağı iddiaları tamamen yalandır. 5 bin 500 TL'nin altında kimse maaş almayacak.
 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.