Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, "Ekonomi battıkça olan milletin cebine oluyor. Çiftçiyi üretmek için çabalarken, 'hükümet üretmesin' diye çabalıyor. Sabır tükendi, başardınız çiftçiye hayatı dar ettiniz" diyerek, elektrik zammına tepki gösterdi.

AĞIR YAŞAM KOŞULLARI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre; tarımsal faaliyetlerde kullanılan elektriğe yüzde 30 zam yapıldı. Zammın bugünden itibaren geçerli olacağını hatırlatan Avcı, "Çiftçimiz her geçen gün yükselen girdi maliyetleri ve günlük yaşam koşulları nedeniyle tarlasını biçemez, evini geçindiremez oldu. Çiftçinin omzu çürüdü, taşıyacak dermanı kalmadı"  diye konuştu. 

Samsunlular dikkat! Tramvay ve otobüsler o saatlerde ücretsiz Samsunlular dikkat! Tramvay ve otobüsler o saatlerde ücretsiz

ÜRÜN PARA ETMİYOR

Zamların art arda geldiğini fakat tarladaki ürünün para etmediğini öne süren Avcı sözlerini şöyle sürdürdü: "Daha fındık fiyatı açıklanmadı, gübreden mazota tarlada her şey ateş pahası, çiftçi fiyat beklerken, elektriğe zam geldi. Ekonomiyi düzeltmenin formülü zam yapmak mı? Çiftçinin, emeklinin, asgari ücretlinin cebinden fazla fazla almak mı? Kırsalda yatırım nerede? Halen 30-40 yıl öncesindeki elektrik hatlarını kullanıyoruz. Kalitesiz ve sürekli kesilen elektrik hizmetine mahkumuz. Bu zamlar şirketlere kazandırıyor. Ama yettiremeyen, ürettiğini iyi paraya satamayan çiftçinin elektrik borcu harcı olduğunda şirketler, çiftçiyi korumuyor, elektriğini kesiyor. Zamlar artık çiftçiyi bezdirdi."

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Muhabir: ELÇİN ABDİK