Kanal S ekranlarında açıklamalarda bulunan Enerji ve İklim Uzmanı Önder Algedik, kentte beton ve asfalta yatırım yapıldığını öne sürerek Büyükşehir Belediyesi'ne eleştirilerde bulundu.

Samsun'un uydudan yayın yapan tek televizyonu Kanal S ekranlarınlarında önemli açıklamalarda bulunan Enerji ve İklim Uzmanı Önder Algedik, kentte toplu taşıma kültürünün olmadığını, otomobil sayısının arttığını, beton ve asfalta yatırım yapıldığını belirterek, bunun da ekolojik sistemi olumsuz yönde etkilediğini söyledi. 

"HER YER OTOMOBİL"

Kanal S TV'de Sefa Aşar'ın sunumu ile ekrana gelen 'Uyan Samsun' programına konuk olan Algedik, Samsun'da otomobil sayısının fazla olduğunun altını çizerek, "Samsun'un nufüsü 1 buçuk milyona yakın. Büyükşehir'in raporlarına baktım. Belediye otobüsleri günlük 26 bin,  raylı sistem 50 bin, özel halk otobüsleri de 27 bin yolcu taşıyor. Yoksulluğun arttığı bir dönemde trafiğe 19 bin 889 araç çıkmış. Bu araçların 11 bin 159'u otomobil. Samsun'a martta geldim. Kavşak düzenlemeleri başlamıştı. Haziran ve temmuz ayında da geldim yine kavşak inşaatı devam ediyor. Belediye sadece otomobillere çalışıyor. Sokakta olması gerekenler araba değil, çocuklardır. Samsun'da her taraf otomobil" dedi.

"KENTTE TOPLU TAŞIMA YOK"

Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım raporlarını eleştiren Algedik, "Samsun isterse otomobil sayısını ve akaryakıt tüketimini yarıya indirebilir, kentteki mutluluğu da 2'ye katlayabilir. Samsun'un iklim, halk sağlığı ve cüzdan dostu bir kent olmasının önünde bir engel yok ama politikalar iklimi değiştirmek, halk sağlığını kötüleştirmek ve bunun faturasını halka ödetmek üzerine kurulu olduğunu belediyenin raporlarından görebiliyoruz. Samsun Büyükşehir'in 2022 yılı ulaşım rakamlarına baktığımızda yeni yol yapımı için 154 milyon TL para ayırmış, kişi başı 120 lira. Toplam yol için  512 milyon lira ayırmış, kabaca kişi başı 400 lira. Toplu taşıma hizmetini geliştirmek için de 1.2 milyon lira ve kişi başı 1 lira.  Kentte toplu taşıma yok. Yaya kaldırımları için de rakam görmedim. Belediye yeni yol yerine toplu taşımaya harcama yapılsa taşınan yolcu sayısı artar otomobil sayısı da azalır" diye konuştuç

Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz:"Laf değil hizmet üretiyoruz" Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz:"Laf değil hizmet üretiyoruz"

"TARIMIN BAŞKENTİ OLMALI"

Samsun çok güzel bir tarım ovası olduğuna işaret eden Algedik, "Samsun'un tarımın başkenti yapılması gerektiğini düşünüyorum.  Dünyada ekolojik tarım meselesinde çok önemli adresler ve ekonomiler söz konusu. Samsun böyle bir değeri kaybedip,  niye asfalta para veriyor? Neden betona para yatırıyor? Neden kendi birikimini ve doğal güzelliğini yok ediyor? Bunun düşünülmesi gerekiyor.Artık bizim 0 enerjili binalara geçmemiz gerekiyor. Samsun isterse 5 yıliçinde enerji faturasını, hava kirliliğini ve iklim etkilerini yarıya indirebilir. Bunun için asfalt ve beton dökmesine gerek yok. Çok iyi bir restorasyon yapabilir. Çok fazla eski bina var. Restorasyon tarımın yanına eklenebilir. Bunları yaparak Samsun 5 yıl sonra ekolojik, iklimi değiştiren değil, iklim değişikliği konusunda örnek bir kent olabilir. Ama bu siyasete ve halkın tercihlerine bağlı. Eğer asfalt ve beton dökülmeye devam edilirse Samsun'u iyi şeyler beklemiyor. Bunu azaltmanın yolları var. Samsunlulara asfalt beton yerine kente gözü gibi bakmalarını tavsiye ediyorum" ifadelerini kullandı

Dilber BAHADIR 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN