EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI NE KADAR OLDU? 

En düşük emekli aylığı ne kadar oldu, en düşük emekli maaşı olan 10 bin TL’ye temmuz ayında yapılacak zam oranı belli oldu. Altı aylık enflasyon farkı yüzde 24,73. olarak tespit edildi. En düşük emekli aylığı alanları kök maaş tehlikesi bekliyor. Kök maaşı 8 bin lira olan bir emekli, maaşı yasal düzenleyle artırılmazsa, temmuzda zam alamayabilir. Ancak hükümetin bu konuda adım atması bekleniyor.

10 BİN TL MAAŞ ALAN EMEKLİ NE KADAR ALACAK?

Ocak 2024’ten bu yana 10 bin TL olarak uygulanan en düşük emekli aylığına gelecek zam 16 milyonu aşkın aktif ve pasif (dul, yetim aylığı, malullük aylığı, iş göremezlik geliri vs.) emekliyi yakından ilgilendiriyor.

TÜİK’in haziran ayı enflasyon rakamını açıklamasıyla birlikte en düşük emekli maaşı olan 10 bin lira aylık alanların maaşına yapılacak zam oranı da belli oldu. Altı aylık enflasyon farkı olarak açıklanan yüzde 24,73 temmuz ayında emekli maaşına zam olarak yansıtılacak.

En düşük emekli maaşı herhangi bir yasal düzenleme yapılmazsa temmuz itibarıyla 12 bin 473 olması bekleniyor.

KÖK MAAŞ NEDİR, EMEKLİYİ BEKLEYEN TEHLİKE

En düşük emekli maaşı Ocak 2024'ten bu yana 10 bin lira olarak uygulanıyor. Ancak en düşük emekli aylığında kök maaş sorunu bu kapsamdaki milyonlarca emekli için mağduriyet yaratabilir.

Terleme sorunu varsa dikkat! Serinlemenin 3 basit yolu Terleme sorunu varsa dikkat! Serinlemenin 3 basit yolu

Maaş zamları kök maaş üzerinden yapılıyor. Kök maaşı örneğin 8 bin TL olan bir emekli Ocak 2024’ten bu yana yasa gereği en düşük emekli aylığı olan 10 bin lirayı alıyor. Kök maaşlar yasal düzenlemeyle artırılmazsa, kök maaşı 8 bin TL olan bir emekli Temmuzda zam alamayabilir.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN

Kaynak: DÜNYA