Türkiye'de çalışan milyonlarca vatandaşın hayali, emekli olarak düzenli bir gelire sahip olmak. Emeklilik için belli bir yaş, prim ve çalışma yılı şartları bulunsa da, yasalarda öngörülen avantajlar sayesinde erken emeklilik mümkün. İşte sizi erken emekli yapacak 7 formül...

Çocuk : Kadın çalışanlar için çocukları üzerinden prim kazanma imkanı bulunuyor. 3 çocuğa kadar borçlanma ile 2160 gün, yani 6 yıl kazandırarak, çocuk sahibi annelerin erken emekli olmalarını sağlıyor. Şart ise çocukların sigortadan önce doğmuş olması.

Askerlik: Erkeklerde askerlik süreleri, yaşı geriye çekerken aynı zamanda prim kazanma fırsatı sunuyor. Sigortalı olmadan önce yapılan askerlik borçlanılabilir ve bu, sigorta giriş tarihini geriye çekerek erken emeklilik imkanı sağlar.

10 Yıl Prim: Kısmi emeklilik olarak adlandırılan yöntemde, 15 yıl ve 3600 günü dolduranlar daha fazla çalışmadan emekli olabilirler. Yaş şartı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60'tan başlıyor. Bu imkan 9 Eylül 1999 öncesi sigortalılar için geçerli.

Yüzde 60 Rapor : Çalışırken iş yapabilme gücünü en az yüzde 60 kaybedenler, sağlık raporu alarak malulen emekli olabilirler. Minimum 1800 gün prim bu kapsamda yeterli olmaktadır.

Vergi İndirimi: Engelli çalışanlar, yüzde 40 ve üzeri engellilik durumunda vergi indirimi alarak yaş şartına bakılmaksızın belirli bir prim ve gün şartını sağlayarak emekli olabilirler.

Cep telefonu faturalarına zam geliyor! Tarih belli oldu Cep telefonu faturalarına zam geliyor! Tarih belli oldu

Yıpranma payı: Ağır işlerde çalışanlar, örneğin madenciler, gazeteciler, gemi adamları gibi meslek grupları, sigortalılık sürelerine gün eklenerek ve işe girişi geriye çekilerek emeklilik hakkını elde edebilirler.

Annelik Primi: 1 Ekim 2008 sonrası primlerinin dörtte biri toplam primlerine eklenen anneler, başkasının bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu olanlar. Bu süre, yaş şartından düşülerek erken emeklilik imkanı sunar.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN