DÜNYA ÜZERİNDEKİ EN TEHLİKELİ ÜLKELER AÇIKLANDI

İngiltere merkezli International SOS'un yıllık interaktif haritası, gezginlerin güvenlik tehditleriyle karşılaşma olasılığının en yüksek olduğu yerleri ortaya koydu.

Harita, gezginlerin siyasi şiddet, sosyal huzursuzluk, şiddet ve küçük suçlar ile bu yıl iklim değişikliğinin etkisine bağlı olarak güvenlik tehditleriyle karşı karşıya kalma olasılığının en yüksek olduğu yerleri gösteriyor.

Ziyaret edilecek en güvenli yerler arasında Grönland, Finlandiya, Norveç, İzlanda ve Lüksemburg yer alıyor, danışmanlık firması, buradaki güvenlik tehditlerinin “önemsiz” olduğunu söylüyor. Listede Türkiye ise turuncu renkle gösterilen orta güvenlikli ülkeler arasında çıktı.

Buna karşılık, Libya, Güney Sudan, Suriye, Ukrayna ve Irak'ın da aralarında bulunduğu ülkeler, aşırı güvenlik riskine sahip ülkeler arasında ziyaret edilmesi en tehlikeli olanlar arasında yer alıyor.

Şirket; Gazze, Lübnan, Rusya ve Afrika'nın Sahel bölgesindeki yeni ve gelişen çatışmaların bu ülkeler için risk notunu nasıl artırdığına dikkat çekti.

Orta ve Güney Amerika ülkeleri olan Venezuela, Honduras ve Haiti'de, huzursuzluktaki sürekli artışın ardından yolculara yönelik güvenlik riski "yüksek" olarak değerlendiriliyor.

43 ilin geçiş güzergahında rekor geçiş! 43 ilin geçiş güzergahında rekor geçiş!

Buna karşılık Norveç, Finlandiya ve İzlanda'nın tıbbi sorunlar ve güvenlik sorunları açısından düşük risk taşıdığı belirtiliyor; bu da İsviçre ve Grönland gibi ülkelerle birlikte en güvenli yerler olduğu anlamına geliyor.

SAĞLIK AÇISINDAN DA DEĞERLENDİRİLDİ

Sağlık söz konusu olduğunda, tıbbi sorunlara veya hastalıklara yakalanma riskinin en yüksek olduğu ülkeler arasında Afrika ülkeleri Nijer, Sudan, Libya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Somali ve Sierra Leone yer alıyor.

Yemen, Irak, Suriye ve Kuzey Kore ile birlikte sağlık açısından da yüksek riskli ülke olarak nitelendirildi.

Sıralamanın diğer ucunda ise hastalık riskinin düşük olduğu yerler çoğunlukla Avrupa, Kanada, ABD, Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Afrika ve Şili'de yer alıyor. Türkiye de sağlık açısından güvenli ülkeler arasında çıktı.

ÇALIŞANLARA FAYDA SAĞLIYOR

International SOS, 2024 risk haritasıyla “çalışanların seyahat ettiği veya çalıştığı ülkelerdeki güvenlik durumunun daha iyi anlaşılmasını” sağlamayı amaçladığını söylüyor.

Şirketin küresel güvenlik direktörü Sally Llewellyn, “Önümüzdeki yıl, jeopolitik gerilimlerin, huzursuzlukların ve siyasi istikrarsızlığın ticari operasyonları etkilemesi bekleniyor.”

“Orta Doğu'nun bazı kısımları ve Ukrayna'nın 'yüksek' veya 'aşırı' güvenlik riski kategorisinde olduğu haritaya da yansıyor.”

“Firma, bu tür risklerin işgücünü nasıl etkileyeceğine dair doğrulanmış bilgi ve tavsiye sağlamak veya gerektiğinde tahliyeleri desteklemek de dahil olmak üzere, bu yerlerde faaliyet gösteren kuruluşları desteklemeye devam ediyor.” dedi.

sözcü

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Aslı Atasoy