DEPREMZEDELERE ŞİMDİDEN ZEKAT VERİLEBİLİR Mİ?

Samsun'un uydudan yayın yapan tek televizyonu Kanal S'de yayınlanan Kur'an ve Hakikat programının yapımcısı Prof. Dr. Mehmet Okuyan, "Depremzedelere şimdiden zekat verilebilir mi?" sorusuna yanıt vererek, "Yardım etmek durumundayız" dedi. 

"YARDIM ETMEK DURUMUNDAYIZ"

Okuyan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Bugün o coğrafyada yaşayanlar depremle imtihandadır. Biz de oradaki kardeşlerimizle imtihandayız. Onlara yardım etmek durumundayız. Zekatınız, fitrenizi, sadakanızı şimdiden her  türlü hayır düşüncesiyle oradaki kardeşlerimize ulaştırmak bizim mümin olma görevimizdir. Bu duyarlılığı takınan yiğit müminlerden olmanızı, olmamızı Rabbimden en kalbi duam olarak niyaz ediyor. Depremde vefat eden kardeşlerimize rahmet, yaralı kardeşlerimize şifa ve milletimize başsağlığı diliyorum" dedi. 

DİYANET'TE AÇIKLADI

Öte yandan konuya ilişkin açıklama yapan Diyanet de şu ifadeleri kullanmıştı;

Deprem gibi büyük afet zamanlarında toplumun acil ihtiyaçlarının karşılanması son derece önemli hale gelmektedir. Böyle durumlarda diğer bağışların yanında şartlarına riayet etmek kaydıyla zekat yoluyla da yaraların sarılmasına destek olunabilir. Kur’ân-ı Kerim’de, zekatın verilmesi gereken yerler sayılmıştır. Buna göre; dinen verilebileceği kimselere ulaştırılması şartıyla zekat farizası doğrudan ya da her bakımdan güvenilir kişi ve kuruluşlar aracılığı ile yerine getirilebilir.

AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan: "Sıfır Atık Hareketi dünyaya örnek gösterilmelidir" AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan: "Sıfır Atık Hareketi dünyaya örnek gösterilmelidir"

Zekat gönderilirken şu hususlara dikkat edilmeli

Yukarıdaki açıklama ışığında, zekatı bir aracı kuruluş vasıtasıyla gönderirken özellikle şunlara dikkat edilmelidir; Bu kuruluşun her bakımdan güvenilir olması, Bu kuruluşun, zekata aracılık ettiğini açıkça taahhüt ediyor olması ve topladıkları zekatların tamamını aynî veya nakdî olarak doğrudan hak sahiplerine teslim etmesi, Zekatın, söz konusu kuruluşun özel "zekat hesabı"na yatırılması. Öte yandan dinimizde infak, dayanışma ve yardımlaşma anlayışı sadece zekattan ibaret değildir.

Dolayısıyla yardıma muhtaç olanlara, zekat dışındaki yardımlarla da elden geldiğince ulaşmaya ve yaralarını sarmaya çalışmak inancımızın bir gereğidir.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.