‘VATANDAŞLARIMIZI DİNLİYOR, PROJELERİMİZİ ANLATIYORUZ’

Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, Samsun’un her noktasında vatandaşlarla temas kuruyor. Esnaftan pazar yerine, sivil toplum kuruluşlarından muhtarlara kadar her kesime ziyaretlerde bulunarak seçildiğinde yapacağı projeleri anlatan Öncü, Tez-Koop-İş Sendikası üyeleriyle bir araya geldi. Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olunca oldukça geniş bir sahada çalışmak gerektiğini dile getiren Öncü, “Planlı programlı bir şekilde her ilçemize ziyaretler yapıyoruz. Muhtarlarımızla, sivil toplum kuruluşlarıyla, halk kitleleriyle buluşuyoruz. Projelerimizi, düşüncelerimizi anlatıyoruz. Samsun'un daha üst noktalara gelebilmesi için, daha elverişli koşullara, sosyal, ekonomik, sanat, kültür, anlamında hak ettiği yere gelebilmesi için düşüncelerimizi, projelerimizi, paylaşıyoruz. Vatandaşlarımızın şikayetlerini dinliyoruz, talep ve beklentilerini alıyoruz” dedi.

‘YEREL GÜNDEMİ BELİRLİYORUM’

Seçim sürecinde yerel gündemi kendilerinin belirlediğini ifade eden Cevat Öncü, “Mesleğimiz itibariyle Samsun'u iyi bilen Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nda, Samsunspor'da, İnşaat Mühendisleri Odası’nda, Samsun Akademik Odalar Birlikteliğinde görev almış, kentin sorunlarına yönelik raporlar hazırlamış biriyim. Kentin problemlerini ortaya koymuş, kamuoyuyla paylaşmış bir insan olarak Samsun'un derdini, problemini iyi biliyorum” diye konuştu.

Samsun'da uyuşturucu ticaretinden tutuklandı Samsun'da uyuşturucu ticaretinden tutuklandı

‘İŞSİZLİK SAMSUN İÇİN BÜYÜK PROBLEM’

Samsun’un en önemli problemlerinin başında işsizlik geldiğini dile getiren CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, “Ne mutlu size ki çalışacak bir işiniz var. Ne mutlu size ki sendikalı olarak çalıştığınız bir iş var. Aslında bu bir ayrıcalık değil. Olması gereken bu. Ama görüyoruz, biliyoruz ki çalışacak iş bulamayan insan sayısı her gün artıyor. Çalışanların sosyal haklarının ödenmediği, sigortalarının gösterilmediği, fazla mesailerinin yatırılmadığı ortam hızla artıyor. Ayrıca Samsun'a yabancı sığınmacıların gelişinden dolayı Suriyeli, Iraklı insanlar ucuz iş gücü olarak görülüyor. Burada sayıları hızla artan insanların sizlerle haksız rekabet içerisinde olduğunu da düşünürsek iyiye gitmiyoruz. İş ve istihdam alanlarının artması için, daha iyi koşulların oluşması için, büyükşehir belediyesinin bugüne kadar üstlenmediği fonksiyon, bugüne kadar iş edinmediği alanlar var. Biz iş ve istihdam sorununun Samsun'da azalması için büyükşehir belediyesi olarak gerekli düzenlemeleri yapacağız” ifadelerini kullandı.

Cevat Öncü, büyükşehir belediyesinin bugünkü yönetiminin çalışan işçilerine verdiği yüzde 17’lik zammı ödemediğini belirterek şunları söyledi:

‘UYANMAMIZ, REAKSİYON VERMEMİZ LAZIM’

“Aynı büyükşehir belediyesi yönetimi ‘seçim var’ diye ilave işçi alımı yapıyor. Bir tarafta ‘bütçe yok’ denilerek hak edilen ücret ödenmiyor. Diğer taraftan 55 gün görev süresi kalmış büyükşehir belediyesi işçi alımı yapıyor. Yani artık uyanmamız lazım. Artık reaksiyon vermemiz lazım. Genç işsiz sayısı hızlı artıyor. Üniversite mezunu işsiz sayısı hızla artıyor. Siz işin içerisindesiniz. Biliyorsunuz çalışmanın ayıp, günah tarafı yok. Marketlerde raf dizen mühendisler, öğretmenler görüyoruz. İki üniversite bitirdiği halde iş bulamayan insanlar görüyoruz. Türkiye, Samsun bu duruma mı gelmeliydi?”

‘SU İNDİRİMİ HENÜZ FATURALARA YANSIMAMIŞ’

“Ben sahaya erken çıkan adaylardan biriyim. Projelerini, düşüncelerini, çözümlerini erken açıklayanlardan biriyim” diyerek sözlerini sürdüren Cevat Öncü, “Yavaş yavaş söylemlerimizi kendisine rehber edinen başka adaylar olduğunu görüyoruz. Göreceksiniz. ‘Raylı sistemi havalimanına götüreceğiz. Raylı sistemi Taflan’a kadar uzatacağız. Zor bir iş değildir, düz bir güzergahtır’ diye söyledik. Şimdi kıymetli rakibim, kendisinin meslek alanıyla ilgili olmadığı, bu anlamda söyleyecek fazla sözü bulunmadığı için soluğu Ankara'da aldı. Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Demiryolları’nın bir haritası üzerinde ‘Raylı sistemi doğuda havalimanına, batıda Taflan'a götüreceğim’ dedi. ‘Dar gelirlilere evlenme yardımı, çeyiz yardımı yapacağız, düğün salonlarını ücretsiz kullandıracağız’ dedik. Bir başka aday evlenenlere 25 bin lira maddi destek vereceğini söyledi. Bunlar iyi şeyler. Doğru birse herkes peşinden gitsin, ben rahatsız olmuyorum. Biz ‘Suyu ucuzlatacağız’ dedikçe suya yüzde 15 indirim kararı alındı. Ama bu indirim de henüz bu faturalara yansımamış” diye konuştu.

Bu haber ajans tarafından hazırlanmıştır.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.