Samsun'da şüpheli ölüm! Cesedi evinin oturma odasında bulundu Samsun'da şüpheli ölüm! Cesedi evinin oturma odasında bulundu

CCHP Parti Meclisi Üyesi ve Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Samsun’da görev yapan kadın muhtarlarıyla bir araya gelerek; muhtarlık kurumunun sorunları, özelde ise görev yaptıkları mahallelerde kadın muhtarların yaşadıkları sorunlar üzerine karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. 

BAĞIMLILIK EN BÜYÜK SORUN

Mahallelerde, son dönemde madde bağımlılığı konusunda ciddi sorunlar yaşandığına işaret eden muhtarlar, bu sorunun sadece güvenlik boyutuyla ele alınamayacağına, sosyo-ekonomik açıdan da etkin bir mücadele geliştirilmesi gerektiğine işaret ettiler. Mahalle bazlı uygulama ve tasarruflarda, yerel yönetimlerin muhtarlıkları dışlamasından, görüş ve önerilerini dikkate almamasından da yakınan kadın muhtarlar, bu sorunun giderilmesi için hem yasal düzenleme yapılması hem de istişare mekanizmalarının oluşturulması gerektiğini belirttiler.

OMUZ OMUZA ÇALIŞACAĞIZ

CHP’li Hancıoğlu, kadın muhtarların aktardığı bilgiler, talep ve önerileri dinledikten sonra özetle şu değerlendirmeleri yaptı:
“Demokrasiyi, temelden başlayarak en üst noktaya varana kadar büyütmemiz güçlendirmemiz gerekiyor. Biz CHP olarak, muhtarlarımızın hak ve olanaklarını, yetki ve sorumluluklarıyla orantılı bir hale getirecek, muhtarlık kurumunu güçlü kılacak yasal düzenlemeyi hazırladık ve Meclis’e sunduk. Ancak bu düzenleme AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. İktidara geldiğimizde hayata geçireceğimiz ilk düzenlemelerden biri bu kanun olacak. Muhtarlarımız, kendi mahallelerine ilişkin alınan kararlarda söz sahibi olamıyorlar. Hatta alınan kimi kararlar, yapılan kimi uygulamalar yüzünden, muhtarlarımızla vatandaşlarımız zaman zaman karşı karşıya bile getirilebiliyor. Bütün bu zorluklara rağmen muhtarlarımız, büyük bir özveriyle görevlerini yapıyor. Hele ki kadın muhtarlarımız, bütün Türkiye’de olduğu gibi Samsun’da da takdire şayan işler başarıyor. Bu başarı çıtasını daha da yukarı çıkarmak için çok değerli kadın muhtarlarımızla birlikte, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da omuz omuza çalışacağız.”

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.